МОН: Без телефони в училище



Образователното министерство е категорично, че телефоните в училище трябва да се забранят. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява концентрацията и понижава резултатите на учениците, а също така влияе негативно върху социалните, емоционалните и комуникативните им умения. От МОН публикуваха и други важни нововъведения.
Сред одобрените промени е и въвеждането на интензивна езикова подкрепа по български език за ученици, които не го владеят достатъчно добре, включително и за завръщащи се от чужбина. За тях се предвиждат индивидуално обучение или подготвителен езиков клас, а при необходимост – възможност за повтаряне на първи клас.
Създава се нов вид специализирани училища – математически и природоматематически гимназии, които ще приемат ученици още след 4 клас. В тези училища профилираното обучение ще започва по-рано, а учениците ще могат да продължат образованието си без нов изпит след 7 клас.
Въвежда се задължителен избираем час по възпитание в добродетели и ценности. Родителите и учениците ще могат да избират между три различни програми, сред които и обучение по религия, което няма да е задължително.
По този предмет няма да се поставят оценки. аконопроектът разширява и правомощията на учителите да прилагат предупредителни мерки при неприемливо поведение, като целта е да се реагира навреме и да се избегне прилагането на по-тежки санкции.
Сред другите промени са въвеждане на нова професионална квалификация „специалист по ранно учене и грижи“, създаване на Национален център за кариерно ориентиране и облекчаване на процедурата за одобряване на учебници. Регионалните управления на образованието вече ще бъдат административни структури към Министерството на образованието и науката.
Всичко е проформа и на хартия.
Без телефони, но задължително с бръмбари в ушите на НВО и ДЗИ, и то със знанието на учителите, за да покажат колко напред са в скалата на МОН. Жалко! Нищо не става, държавата ни върви скорострелно надолу!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.