Международна работна среща в хаджидимовското СОУ „Никола Вапцаров”



От 27.05.2013 до 31.05.2013 г. в СОУ „ Никола Йонков Вапцаров”, гр. Хаджидимово, обл. Благоевград с много емоции и вълнение премина работната среща по европейски проект по програма „Коменски” "Европейска идентичност – единство в многообразието". Старателната няколкомесечна подготовка даде своите резултати в дните, когато ни гостуваха 45 УЧЕНИЦИ И УЧИТЕЛИ от училищата в Германия, Италия, Франция и Турция. Първия ден посрещнахме нашите гости по стара българска традиция с хляб и мед. Грейналото, подобно на пролетна градина, наше училище гостоприемно разтвори врати за дългоочакваните ни приятели. Първо показахме на нашите гости кът „Коменски”. Последва разходка из "цъфналите" коридори и класни стаи. Гостите надникнаха в класните стаи и се запознаха с нашите класове. Те научиха много за българската образователна система, запознаха се с начина на живот на българските тийнейджъри.
По време на срещата учениците от Германия, Италия, Франция, Турция и България научиха много един от друг - за религия, култура и кухня на техните партньори. Бяха повече от очаровани от уюта на домовете на българските си партньори, както и от гостоприемството на приемните семейства. По време на престоя си в България всички участници посетиха различни места в града. За няколко часа успяхме да се докоснем до небето - в най-високата част на града - манастира „Свети Георги-Победоносец”, бяхме радушно приети и в Европейски център на евродепутата Мария Габриел. Силно ги впечатли уникалния зоопарк в град Хаджидимово, чиито обитатели се разхождат съвсем спокойно на площ от 20 декара. Те се радваха на присъствието на сърни, елени, зайци, диви кози, муфлони, костенурки, гъски, кенгуру и пауни. Зоопаркът бе истинска атракция за тях. Направи им впечатление това, че условията, при които се отглеждат животните, са близки до естествената им среда и затова те се чувстват перфектно. Няколкото часа изтекоха неусетно в приятелски разговори и съзерцаване на красивите места в града ни.
Гостите имаха възможност да посетят и вилно селище „Омая” – една от атракциите за региона.
На връщане от „Омая” те посетиха еко зона „Белите скали” и се радваха на красотата на изящната природа, която цари там.
Работните срещи, организирани по време на срещата помогна на учениците да развият своите чуждоезикови умения и работа си в екип. Те също така развиха чувството си за толерантност и принадлежност към Европейския съюз.
Всички ученици, участващи в срещата създадоха общ филм, насочен срещу дискриминацията в Европейския съюз, както и видео репортаж, който отрази мнения и впечатления на български и чуждестранни участници в проекта. Срещата беше изключително полезна за учителите и учениците. Обмениха се идеи и учебни материали, разработени от самите нас.
Българските семейства бяха щастливи, че имаха възможност да бъдат домакини на партньорски ученици и да изразят мнението си за проекта и начина, по който се ангажират учениците в училищни и извънучилищни дейности.
Удовлетворение, нови приятелства, споделени преживявания, изразена готовност за продължаване на съвместните ни усилия за ЕВРОПЕЙСКО ЕДИНСТВО - това е част от равносметката на партньорите след срещата. ЕВРОПЕЙСКИЯТ ДУХ на тези няколко дни стана достояние на цялата хаджидимовска общественост.
Ето какво казва координатора на проекта Заприна Глушкова:
„Предизвикателство е да се работи с толкова много и толкова различни хора. Чрез работата по проекта „Европейска идентичност – единство в многообразието” опознах изключително интересни личности, с които никога нямаше да имам възможност да общувам ако не съществуваше програмата „Коменски”. Засегнат е проблем на днешното общество, а именно все още съществуващата дискриминация в неините различни аспекти, нетолерантността и агресията у подрастващото поколение, за което е виновен НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО – ЧОВЕКЪТ. Имахме възможност да се докоснем отблизо до този проблем и заедно да го разработим. В същото време учители и ученици се забавлявахме и комуникирахме с партньорите ни.
Забележително е как за 1 година се превърнахме в приятели за цял живот. Живеем като в едно семейство. През тази 1 година разбрах, че всички сме хора – както българите, така и италианци, германци, французи и турци, независимо че се намираме в различни държави, общества и култури. Ние сме еднакви – топли, добронамерени и готови да се опознаем взаимно - въпреки различията ни.”
П. Павлова
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.