Кюстендил отхвърли предложението за вятърния парк в Осогово

_228158.jpg&tw=530&th=510&tq=100)

сн. Krasimira Filcheva
Общинският съвет в Кюстендил единодушно гласува против инвестиционното намерение за изграждане на вятърен парк в Осоговската планина. Заседанието се проведе в сряда, като преди това кметът Огнян Атанасов и общински съветници участваха в организирания протест срещу проекта.
Всички са против
След масово недоволство в последните дни компанията „Венти груп“, собственост на депутата от ГЕРБ Росица Кирова, даде назад с плановете си за изграждане на вятърен парк край Кюстендил. Фирмата поиска временно оттегляне на точката за изграждането на ветропарк в Осоговската планина от дневния ред на Общинския съвет в Кюстендил, за да си спечели време за информационна кампания.
Предложението за инвестиционното намерение в крайна сметка остана в дневния ред на заседанието и предизвика ожесточени дискусии между граждани и местната власт. Активен участник в дебатите беше депутатът от ПП „Величие“ Красимира Катинчарова, която е остър противник на изграждането на вятърни централи и често се включва в дискусии по темата.
Последните дни граждани, неправителствени организации и политически партии се обявиха твърдо против проекта и дори организираха протест срещу включването на точката в дневния ред. Той се проведе в сряда, малко преди заседанието на Съвета.
Пред протестиращите граждани кметът на града Огнян Атанасов, цитиран от БТА, съобщи, че общинските съветници в Кюстендил са решили да изготвят докладна, с която да заявят, че няма да разглеждат предложения, свързани с частични изменения на Общия устройствен план на Кюстендил, които се отнасят до промяна в предназначението на земеделски земи за изграждането на ВЕИ инсталации. Решението е взето на председателски съвет с участието на всички групи в Общинския съвет в Кюстендил и единствения независим съветник.
За парка
Намерението на дружеството е да изгради Ветроенергиен парк „Венти Енерджи“ с обща инсталирана мощност 200 MW, в който ще бъдат поставени 24 ветрогенератора и една подстанция. Предвидено е проектът да бъде реализиран в имоти, собственост на самата фирма в селата Каменичка Скакавица, Раменци, Цървена ябълка и Сажденик – всички те в община Кюстендил. Територията, на която ще се разпростре паркът, попада в границите на защитените зони от екологичната мрежа „Натура 2000“, става ясно от документа.,пише економик.бг
В него е записано, че все още се разглеждат различни варианти за модел ветрогенератор, но характеристиките варират в диапазони: височина на кулата до 145 м, диаметър на ротора до 195 м, обща височина до 245 м, номинална мощност за всяка перка до 10 MW. Проектният срок за експлоатация е 30 години.
Справка в Търговския регистър показва, че фирмата „Венти груп“ е собственост на „Венти Енерджи Груп“, чийто едноличен собственик на капитала е народният представител Росица Кирова от ГЕРБ.

Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.