Камерите на общините вече ще съдействат за наказание на нарушителите на пътя

_228513.jpeg&tw=530&th=510&tq=100)

С рамките на работна среща на кметовете от националното сддружение на общините и министъра на транспорта Гроздан Караджов се обсъди приетата от МС Програма за изпълнение на мерки за безопасност на движението по пътищата, както и ролята на местната власт при изпълнението и контрола.
“Вече ще бъде възможно записите от камерите на общините и други технически средства да се ползват като доказателствено средство за издаване на административни наказания, защото това е огромен информационен ресурс, който в момента не се използва”, посочи вицепремиерът Караджов. Той подчерта, че ще се разширят правомощията на местната администрация, така че тя да може да налага наказания на установените нарушители, а част от събраните приходи ще бъдат инвестирани за решаване на проблеми с безопасността по места.
Гроздан Караджов заяви, че централната и местната власт трябва да работят в синхрон, за да има максимална ефективност на мерките, и именно затова първата среща след приемането на пакета от дейности е с НСОРБ. „Една от точките, която предстои да изпълним, е републиканските пътища в населените места да бъдат стопанисвани от една администрация. Абсурдно е един елемент от пътя да е на едно ведомство, а друг елемент на друго ведомство“, коментира още вицепремиерът.
Други мерки, заложени в програмата, са финансово осигуряване на дейността на общините по изпълнение на политиката по безопасност на движението по пътищата на общинско ниво, както и по-ефективното използване на средствата от Фонда за безопасност на движението по пътищата. Първата предвижда създаването на стандарт за делегирана от държавата дейност „Общински дейности по безопасност на движението по пътищата“, а втората ще позволи ускоряване използването на събраните средства от глоби за решаване на реални проблеми по безопасността.
По време на срещата представителите на общините акцентираха и върху конкретни предложения на НСОРБ по текстовете в ЗИД на Закона за движението по пътищата. От ръководството на Сдружението заявиха, че основният интерес на общините е осигуряването на качествени, достъпни и устойчиви обществени транспортни услуги за гражданите. Затова законодателната рамка следва да осигури на местните власти достатъчно правомощия и ресурси за ефективно планиране, управление и финансиране на транспортната система, като се съобразява със специфичните нужди на всяка община, особено на по-малките и отдалечените.
Кметовете сложиха фокус и върху прилагането на съвременни информационно-комуникационни технологии (ИКТ) за оптимизиране на процесите по управление и контрол. Сдружението предлага въвеждането на единна национална информационна система за управление на обществения транспорт, която би подпомогнала координацията на транспортните услуги и техния мониторинг, осигурявайки достъп до данни в реално време и по-голяма прозрачност в дейностите.
В.Василев
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.