Иманяри изкопаха 6 монети, 3 накита и пафта от античния резерват “Житомиск”, спасете го

Изказване на бизнесменът-собственик на ваканционно селище “Пастух” Ив. Иванов в писмо до министър В. Рашидов
Кюстендилският бизнесмен и общественик Иван Иванов-Ванюшата поиска помощ директно от културния министър Вежди Рашидов за запазване от набезите на иманярите на уникалния античен резерват “Житомиск”, намиращ се в Невестинска община. Писмото на бизнесмена, който освен транспортна фирма в Кюстедил притежава със семейството си и ваканционното селище “Пастух”, намиращо се в землището на едноименното невестинско село, точно до река Струма, изпрати писмо до културния министър с настояване държавата спешно да отпусне средства за запазването на черквите и манастирите в района.
Миналия месец в землището на селото бяха заловени двама иманяри, които за десетина минути работа изкопали 6 монети, три накита и пафта, обясни разпалено Ванюшата. Ако бяха поработили още, сигурно нямаше да могат да носят на гръб това, което са извадили от земята, разказва още Иванов, който от години настоява за започване на разкопки и проучвания на терена, който според него ще привлича изключително много туристи и от това ще печели не само Невестинска община.
Това място е уникално, на територия по-малко от един квадратен километър има 12 старинни черкви, които обаче са неподдържани и оставени на волята на природата и крадците, обяснява бизнесменът. Някога историческият център бил посещаван от много туристи и поклонници. Мястото било познато под името Житомиск и тачено от православните като свещена земя. Сред атракциите са средновековната черква в с. Мърводол, руините на която са консервирани и реставрирани преди около 30 години със съдействието на поета Павел Матев, тогава народен представител, но оттогава никой не е направил нищо, за да бъде запазена или възстановена, както и достъпна за туристи, черквата, обяснява с хъс Иванов.
Край село Пастух е и черквата “Св.Троица”, след която започва изкачването по изключително трудния път до средновековния град Житомиск. Според легендите той е бил създаден от траките, по-късно е бил римска крепост, а разцвета си достига по време на Второто българско царство, откогато датира и издигнатата на стръмния хълм черква, днес почти напълно в руини.
Преди около година и половина иманяри изкопаха и се готвеха да продадат уникална гранитна двутонна плоча от входа на подобно светилище от този район, но и досега там не са започнали проучвания.
Трябва нещо да се направи, защото много скоро иманярите ще изнесат историята ни зад граница, където артефактите от нашите земи са изключително ценени, обяснява бизнесменът-общественик.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.