“Границите - философски и политически интерпретации”

Като изключително ползотворна специалистите определиха проведената от Катедрата по философски и политически науки към Философския факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски" конференция “Границите - философски и политически интерпретации”. В работата на форума взеха участие 26 изследователи в различни области на знанието - философи и политолози, икономисти и социолози, юристи и историци.
В основния доклад на ръководителя на катедрата доц. д-р Л. Копринаров “Преди и след Стената: опит за типология на държавните граници”, бяха разисквани няколко типа граници - традиционните държавни граници, които са по-скоро с отбранителен характер и допускат свободно движение на хора; патерналистките граници от типа на Берлинската стена, които възпираха движението на гражданите отвътре-навън; постнационални граници, в рамките на Шенгенското пространство, които по същество изгубват смисъла си на граници. В доклада си той защити тезата, че след Студената война границите не намаляват, но сменят функциите си.
За промените в съдържанието на националния суверинитет в условията на глобализацията говори пък доц. Соня Хинкова (НБУ). Интересен доклад за т.нар. европейски ислям изнесе и доц. В. Босаков от Института за изследване на обществата и знанието при БАН, в който анализира наличието на вътрешни граници в европейското пространство, произтичащи от масовите имиграционни процеси.
При откриването на конференцията доц. д-р Лазар Копринаров награди студентите, участвали в конкурса за есе на тема “Границите”.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.