Експеримент доказва на невярващите: В домашни условия ракията не може да се пречисти

12 януари 2016 12:28   12 коментара   25351 прочита
И най-добрата домашна ракия не може да се пречисти напълно от отровните съставки
И най-добрата домашна ракия не може да се пречисти напълно от отровните съставки


И най-добрата домашна ракия не може да се пречисти напълно от отровните съставки

В домашната ракия има два пъти повече опасни съединения като метанол, висши алкохоли етилацетат и ацеталдехид, отколкото в най-евтината купешка ракия. Това показва тест с газхроматограф, поръчан от БНТ. Резултатът сочи, че дори най-стриктно направената домашна ракия не може да се пречисти добре от казана - и заради директния огън, който не позволява контрол на температурата, и заради малкия капацитет на дестилационната колона в сравнение с промишлената.

Опасните съединения могат да доведат до фатален край, особено ако напитката е с неизяснен произход, както се случи в Якоруда, където по празниците починаха петима души след употреба на алкохол менте, купен на черно.

Очевидно контролът върху производството на домашна ракия не е достатъчен, след като такива неща се случват, коментира пред „Труд“ председателят на Националната лозаро-винарска камара Радослав Радев. По думите му случаите, подобни на този в Якоруда, не са рядкост. Често обаче те се записват като смърт от сърдечна недостатъчност или инфаркт, а не като отравяне с домашен алкохол.

„Съществува един огромен сектор, който е с незаконни съоръжения за дестилация, където вече съвсем нелегално се вари ракия от всякакви суровини, където според мен няма никакъв контрол”, обясни Радев.

При лицензираните производители подобни рискове за здравето са сведени до минимум.

„Първо, имаме лицензионен режим, който в крайна сметка гарантира, че самите производствени площадки отговарят на всички технически, санитарни и здравни изисквания. После самите съоръжения преминават през подобен тип контрол на тяхната изправност. Лицата, които работят там, имат съответната професионална квалификация”, обясни Радев. По думите му при лицензираните дестилери на спиртни напитки производството е тотално контролирано.

„Веднъж чрез монтирани уреди по цялата производствена площадка, така че се проследява процесът от влизане на суровината до излизането на завършения продукт. Тези уреди в реално време предават информация към Агенция „Митници” и във всеки един момент може да се види какво се случва там и в какъв обем. При лицензираните дестилери перманентно се извършва и физически контрол. При някои от по-големите производители всекидневно има човешко присъствие на контролните органи”, допълни той.

Над 180 млн. лева загуба за държавата

Изчисленията на база годишната гроздова реколта показват, че акцизът събран от в специализираните малки обекти - казани, регистрирани в Агенция „Митници”, е около 600 000 лева. За сравнение годишно лицензираните предприятия плащат по 180-185 млн. лева акциз.

Гроздовата реколта в България в зависимост от климатичните условия варира между 400 и 450 млн. килограма.

„Лицензираните предприятия преработват около 200-250 млн. килограма, остатъкът се преработва извън тях”, обясни Радослав Радев. По думите му става въпрос за винено грозде, което не е предназначено за директна консумация като плод.

„То очевидно се преработва, от него се прави домашно вино и след това се изварява ракия. Отчитайки това количество, приблизително около 40 млн. литра ракия може би се произвеждат извън лицензираните предприятия”, изчисли той./ Труд


Още за: ракия   метанол   резултат   Още от: Общество

Принтирай статия
12 коментара
12 Януари 2016 12:51 | Байрактаров
Оценка:
16
 (
20
 гласа)

Точна е констатацията, че домашната ракия съдържа много съставки и е невъзможно да се отстранят напълно. Това обаче не я прави отровна както метиловия спирт/дървесен спирт/.


12 Януари 2016 13:11 | 1111
Оценка:
26
 (
26
 гласа)

Като продават и пият промишлен спирт ще умират, но това НЕ Е ДОМАШНА РАКИЯ- тъпи "експерти"


12 Януари 2016 13:25 | Асен
Оценка:
22
 (
22
 гласа)

АЛООООУУ "Struma. com" Вие ли платихте хонорара за статията, не ми се вярва, освен на вас пък други да са платили тлъстичко. Но съвсем логично, така изчезнаха красивите чешмички, по площади, ЖП-гари и т. н. след като стана "модерно" да се пие бутилирана "минерална" вода, и до затапените кранчета се навъдиха - лафчици обиколени с "щедри" хладилници. Инициаторите и автора на статията нека не яхват нещастния случай с отровените "пиячи", то е работа на прокуратурата да изследват случая, а не трагедията да се използва с цел РЕКЛАМА. Питайте бе хора, питайте дяда си, собствения си дядо, а не каква ракия е пил през живота си, председателят на Националната лозаро-винарска камара Радослав Радев. Че той ако му е грижа за пиячите, нека да коментира и нещастните случаи от "купешката" ракиня.


12 Януари 2016 13:31 | MM
Оценка:
24
 (
24
 гласа)

Не се косете! На тия им плащат, за да пишат такива глупсти. Само искам да попитам, какви "извънземни" технологии ползуват фабриките за алкохол, та успяват да пречистят ракията и които са недостъпни за производителите в домашни условия? Освен това знаят ли от какво трябва да се пречисти? Ще се изненадат ли, ако им кажа, че няма ракия, в която да няма вредни вещества и това е обективна реалност, която няма как да се измени? Просто физическите закони не го позволяват. И накрая виждали ли са наживо поне един казан за варене на ракия, или са от онези, които (цитирам) "не са построили и една къщичка за пиленца в мизерния си живот".


12 Януари 2016 13:45 | ,
Оценка:
21
 (
21
 гласа)

Платена публикация!


12 Януари 2016 14:09 | Васе Тупано
Оценка:
14
 (
14
 гласа)

Възможно е да сте прав г-н Радев, ама нема пари! И на нас ни се пие 12 годишно ирландско виски ама сме доволни и от домашната.


12 Януари 2016 17:50 | ???111
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Нещо не излизат сметките, а що се отнася до качеството на купечката ракия всеки я усеща на главата си


12 Януари 2016 18:03 | пешо
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

Като дестилираш през ретификационна колона, получаваш чист етанол, около 96%. В домашната ракия може да има мастни киселини, но тя е дестилат от грозде или друг плод. Докато спирта от който бъркат винпромските еликсири е пшеничен. А ракиите им са мускатови, мискетови и всичко друго, но не и пшенични.


12 Януари 2016 20:39 | тасков
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Хахахх, Струма ....е тука ви повервахме всички. Колко ви платиха за тази приказка ??


12 Януари 2016 20:40 | CHICAGO
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

абе, и аз тук си пия уискито всеки ден, но бих заменил галон уиски за шише ДОМАШНА ОТРОВА, пук писача да ме чака да пукна-аи НАЗДРАВЕ.


12 Януари 2016 20:44 | edin
Оценка:
13
 (
13
 гласа)

СТРУМАТА ОТИ ПИШЕТЕ ПРОСТОТИИ, ДА ЗНАЕТЕ КАК СЕ ПРАВИ РАКИЯ В ПРОМИШЛЕНИ УСЛОВИЯ. ----ЧИСТ СПИРТ, ДЕСТИЛИРАНА ВОДА ЕСЕНЦИЯТА ЗА СЪОТВЕТНИЯ АЛКОХОЛ И ОЦВЕТИТЕЛИ. ОМЕШАТ ГИ И СТАВА РАКИЙЧИЦА ДА СИ ЕБЕ МАЙКАТА, НАПРАВО СМЪРТ. У ПРОМИШЛЕНИЯ АЛКОХОЛ ПРОЦЕНТА НА ГРОЗДОВО ЗАЙРЕ Е ПОД 10 ПРОЦЕНТА, А У ДОМАШНИЯ Е 110% ГРОЗДЕ, МОЖЕ И СЛИВИ.. АЙ СА НАЗДРАВЕ


13 Януари 2016 11:08 | ЕВРОПА
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

тест с газхроматограф, поръчан от БНТ –рекламодатели, големите производители на ракия с фалшиви бандероли . който плаща той опредиля резултатите




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар