Читател: Възпитаник на Гренобълския университет във Франция коментира в Отворено писмо до зам. кмета Ст. Благоев плана за развитие на Благоевград

18 декември 2013 16:10   13 коментара   15194 прочита


Възпитаник на Гренобълския университет във Франция Радостин Юруков, който от 1 година живее и работи в Благоевград изпрати Отворено писмо до заместник -кмета Стоян Благоев веднага след като бе направено публично обсъждане на плана за развитие на града, където изразява гражданската си позиция. Публикуваме писмото без намеса:

Отворено писмо до
зам. кмета по строителството и сигурността
за Община Благоевград г-н Стоян Благоев

Г-н Благоев,

Доста трудно, но в крайна сметка успешно, се добрах до подробния “План за развитие на Благоевград 2014-2020 г. ”

След като се запознах с документа ето какви са моите впечатления и въпроси:

Не мисля, че са нужни над 90 страници статистика, за да разберем, че:

- има спад в раждаемостта

- отлив на населението

- жители между 20-35 годишна възраст са потенциални емигранти

- безработицата се увеличава

- има 2 университета и специалностите в тях

- колко спортни клуба има

- колко болници и отделения

- колко социални заведения

- друга статистика

Още по-малко твърдения от сорта на “Икономиката на община Благоевград е относително разнообразна и добре балансирана. ” не са съвместими с тази негативна статистика.

Имаме 5324 регистрирани фирми от които: Над 800 фирми работят в индустриалния сектор, а най-много са работещите фирми в сектор търговия (т. е. те не произвеждат). Всеки грамотен жител на Общината с малко повече интерес и сам може да се запознае с подобни факти и с това кои са основните работодатели в региона, а те не са много.

Въпросът е с какви конкретни мерки Община Благоевград ще спомогне за подобряването икономическото си състояние и жизнения стандарт на жителите си?

Именно “план за развитие на дадена община” е едно представяне на стратегия подплатена с конкретни мерки и примери.

От Вашия документ не става ясно на гражданите каква е стратегията на Общината, по-скоро са изброени някои общи точки, за които се говори едва на страница 105 от документа в изложения “SWOT анализ”

Имам следните въпроси по някои от общите точки, които смятам за важни:

“Съживяване на изоставените производствени зони чрез съвместните усилия на общината, областната управа и потенциални инвеститори”

Как конкретно мислите да стане връзката с чуждестранни предприемачи, имате ли подготвен екип от хора за целта?

Към кои държави сте се насочили?

Към коя промишлена област и кое конкретно предимство ще предложи Общината, за да ги привлече?

Смятате ли, че организирането на еднократни събития от типа на “бизнес-форуми, семинари, срещи” е достатъчно динамичен подход, с който може да се спечели време в комуникацията с потенциални чуждестранни партньори?

Обмисляли ли сте алтернативен подход?

Не мислите ли, че орагизирането на този тип събития са по-скоро разход, който Общината може да си позволи едва след като има вече изградено партньорство с дадени чужди инвеститори, над което ще може да се надгради и спечелят нови такива?

“Утвърждаване на Благоевград като зона на висок икономически растеж и над средните за страната доходи, което ще увеличи неговото значение в национален мащаб. ”

Това е общоприета потенциална възможност за всяко населено място, но как по-конкретно мислите да стане това?

“Сравнително ниската концентрация на икономически дейности и функции на единица площ (в сравнение с близкия столичен град) дава възможности за растеж тази област, особено по отношение на логистиката”

Какви са конкретните намерения на Общината и екипът, който ще работи в тази насока?

Каква ще бъде добавената стойност от развитие в сферата на услугите (в частност логистиката) за икономическият ръст на региона и икономически по-интересна ли е тя спрямо развитие в производствения сектор?

“Възможности за развитие и формиране на нов имидж на града като индустриален център с възможности за развитие на високотехнологични производства, наличие на академичен потенциал за иновации и развитие на връзката бизнес-наука”.

Към кои сфери на високотехнологично производство сте се насочили и имате ли примерни предприятия, които биха съдействали с финансиране (чуждестранни или местни)?

“Възможност за развитие на нови икономически дейности и свързаната с това инфраструктура”

Какви са конкретните намерения на Обшината?

“Наличие на технически условия за привличане на инвестиции (обособена индустриална част със съответната инфраструктура) ”

По какъв начин мислите да използвате вече изградената промишлена зона и коя част от нея може все още да влезе в употреба?

“Макро проект 1: Благоевград – Балкански университетски център”

Как ще се подсигури реализация за висшистите и имате ли ясна представа как да подсигурите затворен цикъл на “обучение-реализация” в пряка връзка с работодатели?

“Макро проект 2: Благоевград – Международен интер-експо център”

С какво един такъв център ще подпомогне развитието на местните предприятия и за създаването на нови такива?

“Макро проект 3: Благоевград – Логистичен транспортен център”

Каква ще е добавената стойност за икономическия ръст на Общината? Пренебрегвате производството и залагате на услугите.

“Приоритет 1. 3: Привличане на инвестиции : Брой организирани бизнес-форуми, семинари, срещи (брой участия) за създаване/разширяване на контактите с чужди бизнес партньори. ”

Не смятате ли, че е по-важен резултатът от тези форуми, отколкото да включвате в мониторинга това дали е изпълнен предвиденият им брой?

Ще се радвам да получа дългоочакван отговор.

Поздрави

Радостин Юруков

13 коментара
18 Декември 2013 16:24 | Pozdravi
Оценка:
29
 (
29
 гласа)

Радващо е, че у наше село има подобни хора, които внимават и разбират бюрократичния мързел и малоумието на администрацията в общината!


18 Декември 2013 16:25 | Андрешко
Оценка:
21
 (
21
 гласа)

Добре го е напирасол момчето, само че няма кой да го чуе, а още по-малко - да го разбере! Управляват ни тъпи, алчни и корумпирани търгаши, мислещи единствено за собствения си джоб и готови за това да продадат всичко!


18 Декември 2013 16:28 | ванката
Оценка:
21
 (
21
 гласа)

Браво на момчето! Ей такива будни граждани трябват на града ни!
РСПКТ


18 Декември 2013 16:43 | невена
Оценка:
15
 (
15
 гласа)

Крайно време е хората, които са в позиция директно да влияят на развитито на града, да започнат да си вършат работата. Сигурна съм, че и те искат да живеят в по-хубав град, сред по-образовани и по-богати граждани. В град, в който хората не се чудят какво да вечерят тази вечер, а дали да отидат на опера, на театър или пък на концерт.
Аз дори имам конкретно предложение - да се направи план за привличане на голяма ИТ компания тук вместо да се пишат 100 страници ненужна статистика Имаме достатъчно предпоставки - 2 университета, близо до столицата, а и страната ни вече се е утвърдила като ИТ център.


18 Декември 2013 17:36 | Zashto
Оценка:
18
 (
18
 гласа)

Защо тези въпроси се задават от обикновен гражданин? Защо журналистите не попитат?
Защо всички мълчат, а Благоевград замира година след година...


18 Декември 2013 17:46 | Съгласен
Оценка:
11
 (
11
 гласа)

Ако общината искаше да помага на бизнеса и хората отдавна щеше да регулира земите около града, да направи инфраструктурата - пътища, ВиК, ел. захранване, а не както е в момента - кой където може и както може. Пълна грозотия. Справка - луксозен хотел до склад за дърва, бензиностанция и др.


18 Декември 2013 18:09 | max
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

И аз съм съгласен със Съгласния от горния коментар. Видът на града ни съвсем не е приятен. Това с хотела и склада е много добро сравнение. Цялата работа ни е такава!


18 Декември 2013 20:43 | НЕО бразован-поСавеклиева
Оценка:
13
 (
13
 гласа)

Браво момче! Най-после някой да каже, че царят е гол! Всичко, което се приема от БГ институциите са само думи, думи и думи, без да има нещо конкретно! Това е стар трик, за да замажеш очите на простолюдието, че нещата са много сложни, много се работи, много сме загрижени и тем подобни трикчета, с който да ПУНТИРАМЕ дейност. Разбиращите хора говорят кратко, точно и разбираемо, "УМНИЦИТЕ"намират изход в лавините от словоизлияния, с които да направят впечатление, КОЛИЧЕСТВО ЗА сметка на КАЧЕСТВО! Ами какво да се учудваме-БЪЛГАРСКО ПОЛИТИЧЕСКО БЕЗУМИЕ!!! Браво Радостине, БРАВО!


19 Декември 2013 00:59 | ААА
Оценка:
10
 (
10
 гласа)

Браво на това момче! Жалкото е само, че такива като него са далеч от родния град! Прави чест активната му гражданска позиция и желанието макар и отдалеч-да помага и да съветва! Ако има такова желание, предвид на експертното му становище общинското ръководство само трябва да го потърси и да му благодари!


19 Декември 2013 02:01 | я
Оценка:
10
 (
10
 гласа)

Дано повече такива хора да има в Благоевград с активна гражданска позиция.


19 Декември 2013 12:30 | Гергана Георгиева
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Радо, браво за анализа на текста! За съжаление обаче, струва ми се, че община Благоевград не е изключение! Всички "официални" текстове, които бълват общините, институциите и държавните организации са само приказки от типа "бла-бла". Никога нищо конкретно, нито като текст, нито като мисъл!...
Дано поне получиш някакъв отговор!
Гери (IFAG)


19 Декември 2013 13:43 | реалност
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

пич, приказките с логистичния център ще си останат само на хартия, след построяването на магистралата градът ни ще отстои на на 1 час от потребителския център София и на 2 часа от пристанище Солун, никой трезво мислещ няма да оставя и разпределя стоките си тук, това в района може да стане в Перник, откъдето магистралата прави отклонение на Запад и в същото време е съвсем близо до големия град (София).
Панаирният център в района над АУБ е проста схема за овладяване на терени, ще се построят олекотени, т. е. евтини постройки, които след въпиющата неграмотност (т. е. липса на мениджмънт) ще фалира и "някой/и" ще построят жилища с магазини на партерните етажи


19 Декември 2013 13:52 | реалност
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

шансът, който градът ни изпусна бе с т. нар. изнесени услуги които се настаниха в София и Варна, а вече и в Пловдив и Стара Загора. Общината можеше да работи активно с ЮЗУ и АУБ и да предложат на работодателите сграден фонд и лингвистично подготвени кадри, но поради балканското си "а за мене шо ше има" няма как да стане. А Саша Безуханова беше в борда на АУБ, работещите в HP са масово възпитаници на същия университет. Ще кажеш няма как да стане, да де ама в Boise, Idaho университетът и местната управа го направиха с Microsoft и сега добре платени служители, т. е. не напускат града и плащат данъците си там




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар