Банскалийката Ирина Никулчина: Обиколила съм света, но нашите планини са най-красиви и зиме и лете! то!

26 юни 2023 06:17   1 коментар   7746 прочита


Богата лятна програма в Банско, туристите очаровани

 
„Да, обиколила съм света. Има и по-големи планини от нашите в България. Има и по-високи върхове. Но нашите планини винаги са най-красиви. И зиме, и лете“. Това споделя пред Bgtourism. bg олимпийската медалистка от Солт Лейк Сити 2002 г. в преследването на 10 км биатлон Ирина Никулчина. Заедно с Павлина Филипова, Ива Карагьозова и Екатерина Дафовска, Ирина заема 4-то място в щафетата 4 х 7, 5 км на същия голям спортен форум, а сега не пропуска възможност да се разходи из родната Пирин планина. 

 
„Родена съм и съм израснала в Банско, до днес живея тук – казва 48-годишната легенда в българските зимни спортове. – Когато съм тук в планината, усещането е, че аз ѝ принадлежа и тя на мен принадлежи. Красотата е навсякъде и във всичко. Във всяко едно цветенце по зелените поляни през лятото и в кристално чистите води на реки и водопади. “ 
Любимият маршрут на Ирина Никулчина е походът към Муратов връх и едноименното езеро. С добра предварителна подготовка, през лятото преходът е по силите и на обикновени туристи, дори и да не са в олимпийска спортна форма. Усилията си заслужават, защото гледката от върха е спомен за цял живот. 

През топлите месеци от годината Банско предлага прохлада, кристален въздух и приятни преживявания и в самото градче. Богатата културна програма, хотели и ресторанти на разумни цени привличат все повече туристи. 

Посланиците са очаровани от възможностите на Банско за целогодишен туризъм 
От Банско започват приятни пешеходни маршрути по горските пътеки, които неизменно водят до красиви местности, където тялото и душата намират наслада. Не е за пренебрегване възможността за изкачване на връх Вихрен (2914 м), втори по височина в България. 

За да може да се опита от всичко, което се предлага в района на Банско през лятото, е нужно да се отдели поне седмица за почивка там. Сред най-търсените атракции са планинско колоездене, минерални басейни, конна езда, скално катерене, офроуд сафари, исторически и забавни екскурзии. 

Културната програма за Лято 2023 е повече от богата. 

На 24 юни, на площад „Независимост“ в гр. Добринище, който е на 10 км от Банско, започва Първият национален танцов фестивал „АЗАТ“ 2023. На 24-и – 25-и юни, в района на Старата казарма в Банско ще се проведе мотоциклетното състезание „Три планини Хард Ендуро Банско“. На 25 юни в Национален парк „Пирин“ се дава старта на „Пирин Рън“ – състезание по планинско бягане и колоездене. Между 28 юни и 2 юли, Централен площад „Н. Вапцаров“ е запазен за арена на „Панаир на занаятите“. 
На 29 юни в село Филипово ще се чества Курбан Байрам. На 1 юли на Централен площад „Н. Вапцаров“ е началото на „Фестивално лято Банско 2023“ – концерт на художествени състави и изпълнители към читалище „Никола Вапцаров“. На същото място, на 8-и юли ще има „Лятна оперна вечер на открито“, а на 14-15 юли – „Пирински Рок вечери“. 

На 21 и 22 юли, отново на Централен площад „Н. Вапцаров“, ще се проведе „Международен Фолклорен фестивал“, а на 27-29-и юли – „ Лятна филмомания под звездите“. 

Началото на август в Банско идва с джаз. От 5 до 12 август, Централен площад „Н. Вапцаров“ е сцена на „Банско Джаз Фестивал“. На същото място 18 и 19 август са обявени за Дни на българското кино с прожекции на открито, а на 25-26 август идва „Банско Опера Фест“. 

Между 1-3 септември Централен площад „Н. Вапцаров“ е запазен за Кулинарен празник „Уникално Банско“, където ще могат да бъдат опитани невероятно вкусните местни специалитети. 

Заслужава си да се посети и село Баня, което е само на няколко километра от Банско. Не е тайна, че лековитите води са били притегателна сила за хората от векове, но малцина знаят историите, с които е свързвана славата на мястото, където днес е село Баня. 

„Според една от легендите, Филип Македонски, бащата на Александър Велики, е идвал тук, за да лекува болните си крака – разказва пред Bgtourism. bg Надежда Кехайова, секретар на местното читалище. – В селото е реставрирана стара римска баня, която днес привлича много туристи. Пространството пред нея е оформено като арена за културни прояви и музикален фестивал. “ 

Римската баня е възстановена по начина, известен от древността – с камъни и плоски печени тухли. Отвътре изглежда така, както вероятно е изглеждала и преди стотици години. Минералните води щедро се леят в басейна на римската баня, а времето изглежда замряло в отдавна отминала епоха. На това място разходката в миналото изглежда толкова истинска, че човек неволно очаква край него да мине гражданин на великата империя, облечен в типичните за онова време одежди. 

10% ръст на посещенията на 100-те национални туристически обекта, БТС прие две нови дружества 
В курортното село е запазена и турска баня, строена по време на робството, която също е отлично реставрирана и днес представлява туристическа атракция. 
„Баня се развива в правилната посока и доказателство за това е интересът на уважавани инвеститори, с които работим успешно“, категоричен е кметът на селото Магда Първанова. 

Историята на турската баня в село Баня също е повече от интересна. 
Днес къпалнята е напълно реставрирана и възстановена, а е построена със злато от военна плячка, задигнато по време на Венецианско-турската война (1463-1479). 
„Легендата разказва как двама братя българи от местния род Муртени отиват да воюват във Венецианско-турската война и по техен боен другар пращат на своя баща кухо гюле, пълно със злато – разказва още Надежда Кехайова. – Бащата, който бил изключително честен човек, разбира, че това е плячка и изхвърля съкровището на бунището. Войниците се връщат и питат за златото, а таткото им посочва към бунището. Плячката още си стояла там, където била захвърлена. Бащата ги заклева да построят нещо голямо, с което да им се прости грехът. Така е съградена турската баня в селото, която днес е паметник на културата. Близо до нея се намира извор Благата вода.

Твърди се, че водата е изключително лековита за външни рани и изгаряния. Близо до извора се намира екопътека Женско бърдо. Маршрутът се изминава пеша за около 40 минути и предлага прекрасни планински гледки. “ Близкият град Разлог също има с какво да впечатли туристите, като освен това е и благоприятно място за подстъпи към всички известни туристически дестинации в региона. 


Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
26 Юни 2023 09:14 | Опаа
Оценка:
-1
 (
9
 гласа)

Ай ся, от Банско по-дибоко немало ... Май е гледала 'чуждите' планини само през мерника на пушката?!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар