Архангелова задушница! Молим се за душите на мъртвите

05 ноември 2016 09:16   2 коментара   6069 прочита


Вижте какви са ритуалите, които трябва да се спазят

Задушница се наричат дните в годината, в които се прави помен в чест на починалите. По традиция през тези дни християните измолват Господ да прости греховете на нашите близки покойници.

Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница, Рангелова задушница, Хрангеловото одуше, е една от трите най-големи. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден - защото събота е отредена за ден на покойниците. Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.

На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино. Ритуалът по преливане на вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво - правило се три кръга по края на гроба.

Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята - добродетелите на починалия. На Архангелова задушница се отдава и вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България.

На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите "Бог да прости". Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.

Правят се помени или, наричани още - раздавки, подавки. Раздават се на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на другите хора около съседните гробове, дори на непознати.

В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното - за спомен на Христовата жертва за нас.

2 коментара
05 Ноември 2016 13:42 | 567
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Днес на старото гробище в Благоевград циганите буквално вилнееха на воля, ходеха като хиени м-ду гробовете, пълнеха торби от оставеното по гробовете без да се свенят, че посетителите още бяха на гроба на близките си. Циганите са станали страшно нагли и никой не ни защитава от тях. На входа на гробището имаше униформен полицай, който явно беше дежурен там, за да следи за спокойствието ни, но той не си свали телефона от ухото цял час и просто отчиташе дейност, за да си вземе заплатата ...и да се пенсионира по-рано от другите работещи и то с 20 заплати преди пенсия! До кога ще сме свидетели на неработеща полиция и на толериране на циганските набези, ние сме дискриминирани в България, а не циганите! Толкова ли е трудно да се охраняват гробищата и да се изгонят циганите от там?!


05 Ноември 2016 14:45 | .....
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Гнусна напаст..... и циганите и тези с 20 заплати....




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар