Агенцията по храните в Дупница „арестува” 200 литра мляко след сигнал на тел.:112



Около 200 литра прясно мляко без документи за произход, иззеха и унищожиха инспектори от отдел на Агенцията по храните в Дупница.
Сигналът за незаконната търговия по улиците на село Панчарево, е подаден вчера сутринта на националния спешен телефон 112 от граждани. Те съобщили за това, че от автомобил частна собственост, редовно се продава прясно мляко директно на тротоара, което се разлива на купувачите в пластмасови бутилки от безалкохолно.
Веднага на мястото е изпратен дежурен екип от Дупница, обясни началника на отдел „Контрол на храните“ д-р Велка Войнова в ОДБХ-Кюстендил. Пристигнал е и екип на районното управление на МВР в града, научи stuma.com от свидетели на опашката за мляко в село Панчарево. Автомобилът превозващ млякото е бил придружен от полицаите до двора на подразделението на Агенцията по храните в Дупница, където то беше унищожено от ветеринарни специалисти малко по-късно.
Инспекторите д-р Юлия Дашина и д-р Ели Капитанска обясниха, че са установили множество нарушения, за които са съставени констативни протоколи и актове за възбрана на млякото. То е собственост на Димитър Димитров, фермер от Дупница, който отглежда около 60 крави в стопанството си в местността Черна нива. Животновъдният обект все още не е регистриран, призна самият той пред struma.com.
Това инспекторите тепърва ще установяват, но останалите нередности, които откриха инспекторите от Агенцията по храните, се оказаха наистина сериозни.
„Констатирахме много нарушения“, обясни д-р Юлия Дашина като изтъкна, че за всяко едно от тях закона предвижда строги санкции.
Автомобилът, в който се превозва млякото не е регистриран по закона за храните. Това означава, че в него не може да се превозват храни за обществена консумация, заяви д-р Дашина. „Установихме наличие на десет пластмасови галона от по 19 литра всеки. които бяха пълни с бяла течност. По органолептичните показатели беше определено, че това е мляко, за което собственикът не можа да представи придружаваща документация. Поради това не може да се удостовери нито качеството, нито произходът на това мляко“, уточниха инспекторите. Те определиха съдържанието в галоните като негодно за обществена консумация. Което от своя страна прави млякото и потенциално опасно.
Всички десет галона с прясно мляко подлежат на незабавно изземване, за което е съставен акт. Съставен е и акт за възбрана за консумация и реализация на млякото, тъй като не е ясно дали животните от които то е добито, са преминали ветеринарен контрол за антракс, бруцелоза, туберкулоза.
Съгласно закона млякото от всички десет галона беше унищожено незабавно. Съгласно разписаните в закона правила по неговото унищожаване, то може да се излее в канализация свързана с пречиствателна станция, поясниха инспекторите.
Съдовете са иззети като веществено доказателство в случай, че собственика реши да обжалва наказателното постановление, казаха специалистите.
Фермата на Димитър Димитров се намира над село Панчарево, в района на Черна нива. Стопанинът ни сподели, че е наясно с изискванията на закона за търговия с мляко и млечни продукти, но все още му е финансово непосилно да категоризира фермата си в първа група и са приведе всичко в ред. „Това е семеен бизнес от години. Правим нещата малко по малко, изграждаме съоръженията едно по едно, не можем да издържим, трябва и да се храним“, каза Димитров. Той не вярва, че може да спечели проект за безвъзмездно финансиране за модернизиране на стопанството си. „До тези проекти не може да се добере всеки“, смята животновъдът.
Парадоксалното в случая е, че в продължение на 15 години той е продавал млякото си както досега. На практика липсва първичният контрол, който е изцяло в юрисдикцията на официалния ветеринарен лекар в района. Той трябва да следи цялостната дейност на животновъдните обекти на територията, за която отговаря.
Фермерът твърди, че иначе има договор с частно практикуващ ветеринарен лекар - д-р Даниела Бойкова. Тя е длъжна да извърши масовите профилактични мероприятия - като изследвания за туберкулоза, вземане на кръв за бруцелоза, ваксинация срещу антракс и всички дейности. Дали са извършени или не, това също ще се проверява, но инициативата за това е отговорност на стопаните, поясниха ветеринарните специалисти.
По думите на Димитър Димитров, той продава млякото си на цена 1,20 за литър. Или поне до вчера, когато 200 литра се изляха в канала. Фермерът вече няма право да предлага млякото си за обществена консумация, докато фермата и здравният статус на животните му, не покрият всички изисквания регламентирани в наредбите и закона. Да, може би процедурите са трудни, скъпи и тромави, но тези изисквания целят да предпазят живота и здравето на потребителите.
Продажбата на мляко от багажниците на личните автомобили, които не са регистрирани в БАБХ с предназначение превоз на храни, попада под ударите на закона, именно защото носи потенциален риск за потребителите.
Още по-голям е рискът за тях, когато става въпрос за мляко, за което не се представят никакви документи за произход и годност - как е отглеждано животното, дали е изследвано, какъв е здравословният му статус, дали не е третирано с антибиотици. Време е да разберем, че уличната продажба на мляко и на непакетирани храни у нас е забранена и колкото и да е примамливо да си купим „истинско домашно“ мляко, нека не забравяме, че това може да ни струва твърде скъпо. Само на около 20-тина километра от Дупница, и почти на толкова от Благоевград, има няколко огнища на бруцелоза по животните, които все още не са ликвидирани. А тази болест взема и човешки жертви.
Л. Янева
Давайте си парите на измамниците от големите марки и вериги.
Малоумен и мързелив народ сме ние кибичите по цял ден по кафета, пред компютъра, пред телевизора не ви си гледат животни и само мрънкате .
Колко струва 1 яйце - 20ст, колко струва 1 ярка-10лв, колко струва 1кг-фураж-80ст, 1кг-пшеница -30 ст, колко яйца снася 1 кокошка на година -250, а виждали ли сте кокошка да не яде непрекъснато -явно НЕ- а сега си включете и труда и сметнете ПЕЧАЛБАТА на производителите.
Ами за кравите да направя ли сметката -ако искате само да изринете тора от 1крава-15-20-кгна ден но преди това тя яде, пие вода, няма почивен ден и лошо време - а дава 15л мляко на ден и не се дои 3 месеца в годината заради бременноста, хайди готованци смятайте и без това с друго не се занимавате.
Сега идете в магазина и се купете МИЛК в кутий-защото то е изледвано, купете си и яйца с печат от кокошки със собствен качествен щемпел вносни плодове, месо и каквото ще
И селото се казва Пничерово, а не Панчарево.
Контролира ли се млякото което мандрите изкупуват на безценица от производителите?
Идете и вижте-носиш млякото при колата цистерна на улицата където има прах и..., измерват ти количеството, сипват го в цистерната, смесва се с другото и отива за преработка.
След това сипват какви ли не ... накрая закваска и ето ти сирене, кисело мляко, прясно мляко, масло и т. н.
Купете си от това мляко опитайте да си подквасите, направете си си сирене ако щете -о не отречете се от българското истинско кисело мляко със сладко и си купете йогорт, не си купувайте и масло от производителите, а си купете омаслени мазнини -те са по - здравословни.
Купете си и пластмасови домати защото имат доказан произход - отТурция ли от Гърция, Македония, или от майна си Райна.
Още Паисий е казал "О неразумний юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин. "
Забрави истинското и купи всичко което е фалшиво, гмо, защото не знаеш колко препарати, торо
Приятелю - изливат млякото в канал с пречиствателна станция.
Всичко в общия казан, в общияяя, на когото трябва и ядем продукти с доказан произход.
Ядем и меса от луда ирландска крава, крава болна от син език, и свинско от онази там "Райна", но тогава не звъним на 112, а се продрискваме като маймуни.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.