50 учители и ученици от 5 държави посетиха санданското училище

22 октомври 2010 00:08   1 коментар   19107 прочита
Участниците в проекта пред паметника на Яне Сандански в Мелник
Участниците в проекта пред паметника на Яне Сандански в Мелник


Участниците в проекта пред паметника на Яне Сандански в Мелник

В 50 учители и ученици от 5 държави посетиха санданското училище в периода 30 септември-15 октомври 2010 годинаЖ

Работата по проекта за многостранно училищно партньорство по секторна програма "Коменски", наречен "Границите и как да ги преодолеем", обединява усилията на екипи от ученици и учители от "Училище Уиндзор", в щабквартирата на НАТО в Мьонхенгладбах, Германия, гимназия "Фриц-Ройтер" в Даненберг (Германия), Валуасколеж във Венло (Холандия), Сукромна средна отборна школа в Кошице (Словакия) и Земеделска професионална гимназия Сандански. Те работят съвместно и споделят своите разбирания за разнообразни аспекти на понятието граница, като търсят заедно начини за преодоляването им.

След една година работа по проекта дойде време да се осъществи втората планирана мобилност, чийто домакин е Земеделска професионална гимназия - Сандански. Срещата се проведе от 30 септември до 3 октомври и нейни основни цели бяха представяне и оценка на постигнатите резултати от дейностите във всяко училище-партньор, планиране на бъдещата работа по финализиране на проекта и опознаване на страната домакин.

Първият ден от мобилността беше посветен на пътуване до България и посрещане на гостите. Те бяха много развълнувани, защото за повечето това беше първото им посещение в страната. Всички проявиха интерес към опознаване на историята и географията на нашата родина и с удоволствие се любуваха на красивата природа. Топлото посрещане в Земеделска професионална гимназия стопи умората от дългото пътуване. Незабравими спомени оставиха автентичните песни и танци на клуб "Леб и вино", както и песните на английски език, изпълнени от ученици от гимназията.

Следващият ден беше посветен на работни срещи. Заслужва да се отбележи, че като домакин екипът от Земеделска професионална гимназия се стараеше да осигури удобна работна среда и вложи много труд и усилия да го постигне.

Първата работна среща започна с формиране на работни екипи от представители на училищата-партньори. Това стана с помощта на специално подготвена игра-викторина. Беше забавно да се наблюдава как учениците се опитват да отговарят на зададените им въпроси за историята, географията и културата на страните партньори, след успешното решаване на първата задача всички бяха изненадани с награда. Това помогна младите хора да се опознаят бързо и да се освободят от притесненията си.

След това всеки партньор получи възможност да покаже какво е направил досега по проекта. Учениците от Земеделска професионална гимназия направиха презентация на тема "Моите граници и как ги преодолявам" и показаха изработените от екипа брошура "Издигането и падането на Берлинската стена - българската переспектива" и картичка на проекта, свързваща кирилицата като уникално културно постижение със символите на всяка от страните. Гостите бяха впечатлени както от интересните продукти, така и от увереното представяне на българските ученици. Словашката група показа проект за брошура "Словашките национални носии и фолклорните граници", изпълни завършената музикална част от песента на проекта и запозна участниците с анкета за проблемите на малцинствата. Немските ученици и учители отново ни впечатлиха с обема и задълбочеността на своята работа. Всички с интерес проследихме презентацията, представяща река Елба като граница между Източна и Западна Германия, и породените от това проблеми. Учениците от Валуасколеж, Венло, Холандия, бяха направили 30-минутен филм "Границите" и презентация за своята работа. Учениците от "Училище Уиндзор" представиха много оригинално себе си и многобройните граници, които са преодолели в живота си. Накрая те организираха 30-минутна ролева игра "Работата на парламента". За всички и особено за представителите на ученическия парламент от Земеделска професионална гимназия беше интересно да участват в тази симулация.

След работната среща ученици и учители разгледаха училището. Гостите проявиха интерес към организацията на учебния процес, училищните правила и норми и най-често срещаните предизвикателства. Оказа се, че въпреки културните различия ние имаме еднакво отношение към училищната общност. Интересна съпоставка беше сравнението на холандските момичета, че Валуасколеж във Венло с 2000 ученици е огромен, а Земеделска професионална гимназия изглежда приятно и уютно място за учене.

Денят продължи с работна среща на учителите с цел уточняване на бъдещата дейност и финализирането на проекта. Учениците участваха в приятелска международна среща по волейбол. След напрегнатата работа разходката из града и вечерята дадоха възможност за почивка и възстановяване. Гостите имаха възможност да опитат типични български ястия и се убедиха, че българите с право се гордеят със със своята национална кухня.

Важна част от мобилността бяха културно-историческите посещения. Беше организирана еднодневна екскурзия до Мелник, Рожен и Рупите. Гостите бяха запленени от красивите пясъчни пирамиди, живописните мелнишки къщи и историята на Кордопуловата къща. Тишината и спокойствието на Роженския манастир, красивите стенописи и увлекателната туристическа беседа, подготвена от учениците от Земеделска професионална гимназия, очароваха гостите. Особено силно впечатление направиха Рупите, всички гости споделиха, че мястото излъчва някаква особена сила и чар. Всички участници се наслаждаваха на прекрасната природа и уникалното културно-историческото наследство на нашия край, а ние се радвахме да покажем, че нашата страна е гостоприемна, хората са сърдечни и че има с какво да се гордеем.

С нетърпение очакваме последната мобилност по проекта, чиито домакини са "Училище Уиндзор" и гимназия "Фриц-Ройтер" в Даненберг, но преди това ни предстои упорита и ползотворна работа да довършим финалните продукти, които да покажат, че в продължение на две години ученици и учители от Великобритания, Холандия, Германия, Словакия и България опознаха заедно и преодоляха много граници.

P.S Дейността се финансира по линия на Програмата за учене през целия живот. За съдържанието носят отговорност единствено авторите. Европейската комисия и Националната агенция не поемат отговорност за начина, по който предоставената информация може да бъде използвана.


Още за: провкт   граници   програма   Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
23 Октомври 2010 01:08 | аз
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Трябва и другите у4елища да взимат пример от колегите си




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар