15 000 евро дариха на Разлог за център за настаняване от семеен тип

26 октомври 2010 00:10   9611 прочита
М. Соколова в пекарна, където хора с увреждания приготвят хляб и сладкиши
М. Соколова в пекарна, където хора с увреждания приготвят хляб и сладкиши


М. Соколова в пекарна, където хора с увреждания приготвят хляб и сладкиши

Чиновници от Благоевград отидоха до Холандия за 5 дни без четки за зъби, бельо и чифт чорапи

Без багаж на визита в Холандия участва екип от Благоевград за работа по пилотен проект в сферата на социалните услуги. Групата от областния център на Пиринско пристигнала на летище София 35 минути преди излитането на самолета и служителите отказали да чекират багажа им с мотив, че са закъснели. Единствено изключение можело да се направи за тях, но ако решат да пътуват без куфарите си. Така с по един кат дрехи на гърба си в самолета за Амстердам на 5-дневно посещение се оказали директорът на дирекция “Социално подпомагане” Александър Балев, експертът в областната администрация Костадин Георгиев, представителят на благоевградския клон на неправителствената организация “БАЛИЗ” Герасим Богдански и гл. експерт “Контрол и координация на социалните услуги” в Общинската администрация Мила Соколова.

По-организирана и експедитивна, шефката на регионалната дирекция “Социално подпомагане” в Пиринско Румяна Петкова била пристигнала навреме и не изпаднала в неловката ситуация да се чуди в Холандия кога и откъде да си купи поне четка за зъби, бельо и чифт чорапи. В българската работна група, поканена от холандската неправителствена организация “Де пасарел”, която от години партнира на български организации, били още представителят на НПО “Шанс” в Разлог Лидия Панкова, директорът на “БАЛИЗ” - България, Румяна Георгиева от Министерство на труда и социалната политика, както и на общините Пазарджик и Ловеч, участници в пилотния проект. Въпреки изключително плътната и разчетена до минути програма, домакините осигуриха възможност на благоевградчани за половин час да си купят вещи от първа необходимост, за да не се притесняват, щом разбрали, че не са качили куфарите си в самолета.

В град Апълдорн българската група видяла как се работи в защитените жилища, в дневните центрове за възрастни и деца, както и във форми на социални услуги, каквито у нас няма, каквато е подкрепената заетост. В Холандия подходът към хората, нуждаещи се и ползващи социалните услуги е различен, там те се третират като хора, които могат и трябва да работят, а тук се опитваме максимално да ги обгрижваме и по този начин ги превръщаме в консуматори, а те не само не са такива, а имат правото да работят, разказа впечатлена Мила Соколова. У нас финансирането е на базата на капацитета, а там - на час, т.е. хората с увреждания и близките им сами могат да определят по колко часа от каква услуга се нуждаят или парите следват човека, допълни тя.

Домакините от “Де пасарел” показаха на българите как хора с увреждания упражняват реален труд според възможностите си във ферми, в хлебопекарни, правят декоративни свещи, отглеждат цветя в парници, работят в керамични ателиета, като обслужващ персонал в магазини и заведения. Холандската неправителствена организация даде благотворителна вечеря за набиране на средства за подпомагане на изграждането на център от семеен тип в Разлог, специално за да представи на местните жители българската кухня организаторите довели готвач от голям софийски ресторант да приготви менюто, който също безвъзмездно дарил труда си за каузата.

Шопска салата, сърми, баница и таратор опитаха дарителите, като най-странното било, че студената супа поднесли в чашки за кафе, въпреки горещите молби на готвача за по-големи купички. 15 000 евро е сумата, набрана от дарения и връчена от “Де Пасарел” на представителя на разложката НПО “Шанс” Лидия Панкова.


Още за: обмен   Холандия   пътуване   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар