12 от 1862-ма кандидат-студенти изкараха “Отличен”, 384 - “Много добър”, двойките са 354



Евдокия Христова
Председателят на комисията в ЮЗУ доц. Евдокия Христова: Младите хора нямат умения за създаване на текст, разсъждават общо и наивно, но с теста са се справили добре
Резултатите от теста по български език, на който на 11 април се явиха 1862-ма кандидат-студенти в ЮЗУ “Н. Рилски”, бяха обявени вчера. Сухата статистика сочи, че отличните оценки са 12, “Много добър” са получили 384 души, 805 кандидат-студенти имат оценка “Добър”, а 354 няма да участват в класирането, защото имат двойки.
Сравнително добре се справиха кандидат-студентите по български език тази година, съобщи вчера председателят на комисията по провеждане на най-масовия изпит доц. Евдокия Христова. От гледна точка на нивото на подготовка на новото поколение резултатите са добри, коментира доц. Христова.
На въпрос дали преподавателите вече са свикнали с по-ниското ниво и са занижили критериите си за оценяване и затова не са потресени както предни години, тя обясни, че може и да има свикване, защото преди 2-3 години нивото на знания на новото поколение, родено и израснало в “годините на демокрацията”, я е отчайвало. Нисък е процентът на двойките, сравнено с предни години, когато бяха над 30%, мотивира се университетският преподавател.
Кандидат-студентите сравнително добре са се справили с тестовите граматически задачи, но за съжаление нямат умения да създават текст, а разсъжденията им са наивни, без да схващат същността на въпроса, по който трябваше да пишат: “Държавата - това съм аз, ти, той”. Приятният момент са отличните работи на теста и на писмената работа, има синхрон, което говори, че това са добре подготвени и мислещи млади хора, каза доц. Христова.
Всички резултати от приемните изпити при балообразуването ще се умножават с коефициент 1.4, припомни решението на Академичния съвет на ЮЗУ зам. ректорът по учебната дейност доц. Траян Попкочев.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.