Важно за жените, които ще раждат в Англия

07 декември 2015 09:27   7018 прочита


Ако сте сред българките, на които им предстои да родят първото си дете в Лондон, или изобщо във Великобритания, то вече би трябвало да сте започнали да се запознавате с основните моменти от това да сте майка на Острова. Ако обаче сте още в началото, то има някои неща, с които неминуемо ще се сблъскате. Бъдете подготвена! Във Великобритания броят на посеще­нията при акушер-гинеколог е доста огра­ничен.

По време на първата визита лекарят преглежда бъдещата майка и й предлага да си избере медицинско заведение, в което да роди. По-нататък на жената й предстои да си избере акушерка, с която ще общува по време на цялата бременност, раждането и следро­дилния период. Често назначават две или три акушерки, тъй като поради голямата на­товареност една не би могла да гарантира, че ще бъде на разположение в нужния момент. Акушерката се обръща за помощ или съвет към лекаря, ако възникналият проблем не е в компетенциите й. А за всички останали въпроси бъдещата майка се обръща към нея. На практика раж­дането също протича без вмешателството на лекаря (ако няма усложнения) и обикновено присъстват няколко акушерки.

Лекарят взе­ма участие само при възникване на усложне­ния. В Англия съществува държавна медицин­ска система (NHS) - това е гаранция за без­платно обслужване. По принцип повечето от бъдещите родители се ограничават до полз­ването на тази услуга. Някои предпочитат да работят с акушерки, които наблюдават бъде­щата майка през цялата бременност, но това се отнася изключително за малките градове и села, където хората са по-малко и подходът може да бъде индивидуален.

В Лондон аку­шерките са много натоварени. NHS органи­зира и курсове за млади родители. Обикно­вено това са 4-5 занятия, където акушерките разказват за протичането на бременността и раждането, а също и за основните грижи за новороденото и принципите на кърмене. През 1993 г. във Великобритания се разви­ва модел на акушерска помощ, който се казва „едно на едно". Всяка бременна получава не само възможност през целия период на очак­ване на бебето да я наблюдава една акушер­ка и да ражда заедно с нея, но и да провежда всичките си срещи със специалиста вкъщи. Акушерката отива в дома на своята бремен­на, където прави прегледа и анализите.

Британската система предполага пълно общуване между акушерката и бъдещата майка по време на бременността. Акушер­ките имат висока квалификация и са спо­собни да се справят с повечето проблеми без участието на лекар-гинеколог, което на чуж­дестранните пациентки им се струва много странно.

Към родилното се препоръчва да се от­правите, когато контракциите ви станат на 5 мин. Родилните стаи са индивидуални, по правило в тях има телевизор и стереосисте­ма. Някои клиники разрешават само при­съствието на мъжа, в други правилата са малко по-различни и на раждането могат да присъстват двама-трима души. Веднага след раждането бебето се слага на гърда. След като първоначалната еуфория от раждането на бебето премине, е време да се пристъпи към изваждането на необходими­те документи.

Когато то се роди в Лондон ще трябва да си извадите акт за раждане от службата за раждания и бракове в общината по местоживеене. Имате време да получите акта за раждане до 50-ия ден на детето. Обик­новено издават розов (съкратен) вариант на акта за раждане и зелен (пълен) акт за раж­дане, като в зеления се вписват и имената на бащата и майката на бебето. Отбележете, че въпреки че е родено в Лондон или във Вели­кобритания, вашето бебе не е британски, а български гражданин. След това, за да узаконим акта за раждане (да важи и пред българските власти ) трябва да положим апостил на акта за раждане. Това се прави от външното министерство на Вели­кобритания (FCO) по определена процедура.

След това акта за раждане на бебето с по­ложен апостил трябва да бъде преведен на български език в Лондон от някой от закле­тите преводачи към посолството на Бълга­рия в Лондон. Има списък на сайта на посол­ството със заклетите преводачи. На преведения акт за раждане с вече поло­жен апостил се прави заверка в консулската служба в посолството. С така готовия документ в присъствието на бебето и на двамата родители може да се извади временен паспорт, за да можете да приберете бебето в България.

Не може да из­вадите нормален паспорт на бебето веднага, защото бебето няма ЕГН. Ако някой от родителите няма да може да се прибере с бебето и с другия родител, е не­обходимо да направите в консулската служ­ба на посолството пълномощно към другия родител за вадене на документи и на паспорт на бебето, както и декларация по образец за изкарване на бебето през границата на Бъл­гария. За това е добре да ползвате услугите на консулските ни служители, които са един­ствено оторозирани за този вид услуги във Великобритания.

След като бебето и родителят/родителите са в България, в служба ГРАО в общината по местоживеене на майката се вади български акт за раждане с ЕГН на бебето с лична карта на майката и с вече подготвения по описания по-горе начин акт за раждане от Лондон. След като имаме акт за раждане с ЕГН на бебето в България, в присъствието на роди­телите, на него му се вади първи паспорт в най-близкото поделения на МВР по мес­тоживеене, а на границата при излизане от България се представя копие на Деклараци­ята за напускане на България от бебето, при­дружено от другия родител.


Още за: дете   моменти   посещения   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар