ВАЖНО! В кои храни у нас най-често се откриват ГМО съставки?

22 ноември 2016 11:17   4428 прочита


Тестват се пуканки, кренвирши, малотрайни колбаси, майонеза

Основно в соеви и царевични продукти се откриват ГМО съставки на храните у нас. Всички видове са разрешени в рамките на ЕС и в допустимото количество. Изключение правят два случая. Единият са детски храни, в които изобщо е забранено да бъдат влагани ГМО съставки, а другият е соево зърно, внос от Украйна.
При случая с детските храни става въпрос за адаптирано мляко, което е спряно и унищожено. Било е внос от Германия, поясни пред bTV Камен

Николов от Агенцията по безопасност на храните.
По случая със соята от Украйна с 1000 лева глоба е наказан производителят. „Така е по стария закон, новият закон предвижда 10-кратно увеличение на санкцията”, уточни Николов.

Ивайло Попов от Екологично сдружение "За Земята” изтъкна, че Агенцията по безопасност на храните до 2013 г. не е откривала ГМО, такива са открити през 2014 и 2015 г.
Царевица и соя са и основните продукти, които се изследват за остатъци от ГМО. Тестът е сложен и отнема време, а пробата трябва да е във вид на прах.
Какво е ГМО?

Генетично модифициран организъм е организъм, чийто гени са умишлено променени от човека.

Модификациите, който най-често се използват, са 3 групи:
- промяна на активността на естествените гени;
- към организма се добавят допълнително копия на негови гени;
- към организма се въвеждат гени от друг вид - това е най-отхвърленият вид модификация!
Можете да попаднете на стряскащи черни списъци за отровни и опасни храни с ГМО

Екип на bTV присъствал на изследване на царевица, внос от САЩ, която минава различни етапи
за изолиране на ДНК. На този етап от обработката в лабораторията се пази пълна тишина, за да се избегнат и най-малките съмнения за външни влияния върху структурата на продукта.

Пробата се тегли и преминава към съществения етап - изолиране на ДНК.
В лабораторията на Столичната здравна инспекция се изследват и преработени продукти, предназначени за крайния потребител. За генномодифицирани организми са тествани пуканки, кренвирши, малотрайни колбаси, майонеза.

По думите на Диана Налбантова от лабораторията положителни резултати – над 0.9%, са откривани при царевица и соя, внос от САЩ.
„Там намерихме към 5% в единия продукт и 4,9% във втория продукт”, поясни тя.

„Въпреки многобройните изследвания, доклади, статии няма доказателства за друго, освен за алергичния ефект, който могат да предизвикат генномодифицираните организми”, уточни експертът.

В част от колбасите, шоколадите и десертите се влага соя или соев лецитин, който може да има остатъци от ГМО. Царевицата за пуканки също може да е модифицирана . В нередки случаи тя е внос именно от САЩ, където ГМО пазарът е много по-отворен. В готовите храни обаче замърсяванията се хващат много по-трудно, признават от лабораторията.

В случая на изследваната вносна царевица от САЩ резултатът за ГМО е положителен, показва лабораторният анализ. В нея има ГМО 3,48%.
Дали такива продукти трябва да бъдат унищожени и спрени, решават от Агенцията по безопасност на храните. Това е контролният орган, който следи за чистота на пазара.
контролният орган, който следи за чистота на пазара.

pik.bg


Още за: ГМО   храни   България   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар