Учените тестват персонализирана ваксина срещу рак: Насочена е към туморните протеини и защитава здравите клетки 

13 август 2024 16:48   1981 прочита


 
 
Злокачествените заболявания варират по своите характеристики и протичане на заболяването от човек на човек, така че изследователите се фокусират върху начините за индивидуализиране на лечението. Значителен напредък е появата на персонализирана ваксина срещу рак, специално пригодена за уникалния профил на заболяването на всеки пациент. 

За разлика от традиционните ваксини, които предотвратяват инфекцията, персонализираните противоракови ваксини, наричани още неоантигенни ваксини, се използват при хора, които вече са били диагностицирани с рак, съобщава Verywellhealth. 

Ваксините действат чрез насочване към туморни протеини, наречени неоантигени. Тези протеини, които се срещат само в раковите клетки, са резултат от генетични мутации и са уникални за конкретен пациент. 

- Неоантигените се получават от тумор-специфични мутации. Сигурни сме, че те са специфични за тумора и правим ваксина, която е доста специфична - каза д-р Тони Чуери, онколог от Института за ракови заболявания Dana-Farber в Бостън, който участва в създаването на персонализирани ваксини от бъбречни клетки. карцином. 


Ваксината не уврежда здравите клетки 
Учените разчитат на секвениране на генома, процес, който изследва компонентите на човешките клетки като ДНК и РНК, които претърпяват промени, когато някой има рак. Този анализ позволява на изследователите да използват част от тумор или кръвна проба, за да получат информация за основните биологични процеси, които причиняват рак. 

Тази прецизност улеснява учените при създаването на ваксина, която е насочена към увредените клетки, като същевременно избягва увреждането на здравите клетки, проблем, който често се наблюдава при традиционните лечения на рак като химиотерапия и радиация. 

Докато научната общност работи върху ваксини срещу рак повече от пет десетилетия, едва наскоро изследванията се насочиха към прецизно насочване към туморни клетки. 

Времето, необходимо за създаване на ваксина, сега е по-кратко 
Д-р Чуери обяснява, че сега са необходими седмици, за да се създаде ваксина, а не месеци, благодарение на напредъка в секвенирането. Разходите за секвениране също спадат, каза той, което трябва да улесни производството на ваксини в по-голям мащаб. 


Всички персонализирани ваксини срещу рак са предназначени да осигурят персонализиран курс на лечение, но не всички работят на едни и същи платформи. Някои ваксини са базирани на протеини, като пептидни или епитопни, докато други са базирани на клетки, вируси или разчитат на РНК технология. 

Според д-р Чуери има предимства и недостатъци за всеки тип платформа за ваксини: 

Клетъчно базираните ваксини са много вероятно да предизвикат отговор на имунната система, но са скъпи и трудни за производство. 

Ваксините на базата на протеини и пептиди са по-лесни за производство и имат ниска токсичност, но са доста скъпи. 

Базираните на вируси ваксини са лесни за производство, но имат потенциала да направят пациента уязвим към инфекция. 

Базираните на РНК ваксини предлагат лесно доставяне на множество антигени, но е по-малко вероятно да предизвикат отговор на имунната система. Освен това те изискват специално замразено съхранение. 


Въпреки че персонализираните неоантигенни ваксини са обещаващо развитие в лечението на пациенти с различни видове рак, важно е да се отбележи, че те няма да заменят традиционното лечение на рак. 

„Ваксината е само един инструмент в арсенала“, каза д-р Saiqing Fu, професор в отдела за изследователска терапия на рака в MD Anderson Cancer Center в Хюстън. 

В момента е одобрена само една ваксина 
Понастоящем само една персонализирана ваксина срещу рак е одобрена от Администрацията по храните и лекарствата (FDA) за употреба в Съединените щати: за рак на простатата. По-конкретно, тази клетъчна ваксина е предназначена за употреба при пациенти с метастатичен рак на простатата, които имат малко симптоми и чийто рак не е отговорил на терапии за понижаване на тестостерона. 

 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар