„Това може да стане неудържимо“: опасният вирус на джунглата се разпространява в Европа, учени предупреждават, че нещата излизат извън контрол.  

14 август 2024 06:03   3119 прочита


 
Вирус, който произхожда от Южна Америка и се разпространява от насекоми, е открит за първи път в Европа! 


Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC) съобщи, че вирусът OROV е бил наблюдаван при 19 души през последните два месеца. Дванадесет са регистрирани в Испания, пет в Италия и двама в Германия. 

Засега няма ваксина за болестта, която идва от ленивци и маймуни, но и от птици. Експертите казват, че вирусът идва от същото семейство болести като потенциално смъртоносните вируси Зика и Денга. 

Треската, която се появява след инфекция, включва симптоми като главоболие, гадене, повръщане, болки в мускулите и ставите. 


Д-р Дани Алтман, професор по имунология в Imperial College London, предупреждава за вируса OROV. 

- Определено трябва да се тревожим. Нещата се променят и могат да станат неудържими - каза Алтман пред британския "Телеграф". 

Симптомите обикновено започват четири до осем дни след ухапването и в тежки случаи заболяването може да доведе до менингит. ECDC заявява, че фаталните резултати са изключително редки и че възстановяването от болестта е често срещано. В повечето случаи симптомите изчезват в рамките на четири дни. 

Към днешна дата са докладвани огнища на вируса в няколко страни в Южна и Централна Америка и Карибите. От началото на годината специфични епидемии се наблюдават в Бразилия, Боливия, Колумбия, Перу, а отскоро и в Куба. 


Около осемнадесет заразени европейци се върнаха с треска от Куба, докато един заразен в Италия пътува до Бразилия. Между януари и средата на юли са съобщени повече от 8000 случая на инфекция в Бразилия, Боливия, Перу, Колумбия и Куба. Поради тези цифри ECDC казва, че вероятността от заразяване за граждани на ЕС, пътуващи до или пребиваващи в огнища на заразата, в момента се оценява като умерена. Европейските власти съветват туристите, пътуващи до засегнатите райони, да носят ризи и блузи с дълги ръкави и дълги панталони, за да намалят риска от ухапване. 

Вирусът е наблюдаван за първи път преди 70 години 
Щамът зад скорошната епидемия е забелязан за първи път в малко селце в Тринидад и Тобаго през 1955 г. Кръстен е на местната река Оропуче. 

Пет години по-късно, по време на строителството на магистралата Белем-Бразилия, беше доказано, че ленивецът е носител на този вирус. Само за една година много хора в този район се разболяха от вируса. 


Все още не е ясно кои насекоми разпространяват вируса в джунглата. Доказано е, че мухите и комарите разпространяват болести между хората в градска среда. 

Високите температури, причинени от изменението на климата, също накараха мухите да летят по-далеч, а увеличените валежи и наводненията осигуряват идеалната среда за размножаване на насекомите.

Превод по чужди медии

 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар