Сюлейман Великолепни е осъден за „опит за сваляне на турското правителство“



Известният турски актьор Халит Ергенч е осъден на условна присъда за лъжесвидетелстване във връзка с организирането на протестите в парка Гези през 2013 г.
Според турските медии, съд в Истанбул е осъдил Ергенч на затвор за „опит за сваляне на турското правителство“ и „възпрепятстване на неговите функции“.
Той отрича обвиненията.
Производството беше започнато, след като прокурорите призоваха Ергенч и актьора Риза Коджаоглу за ново изслушване, свързано с известната агентка за таланти Айше Баръм, която е в ареста от януари по обвинения в опит за сваляне на турското правителство.
Тя е инструктирала актьорите, които представляваше, публично да подкрепят протестите в парка Гези. По време на процеса Ергенч твърди, че не е бил във връзка с организаторите на протеста, включително Мемет Алабора и Айше Баръм. Но разследващите откриха доказателства, сочещи връзката му с тях, както и кадри, потвърждаващи присъствието му на протестите.
.
Ергенч беше осъден на 1 година, 10 месеца и 15 дни затвор, докато Коджаоглу получи присъда от 1 година и 8 месеца. Съдът обаче отложи обявяването на присъдата, което означава, че присъдите няма да бъдат изпълнени, освен ако двамата не извършат ново престъпление.
Актьорите отрекоха обвиненията и поискаха оправдателна присъда по време на изслушването. Присъдата предизвика международно осъждане, като организации като Amnesty International призоваха за сваляне на обвиненията и освобождаване на всички затворници, свързани с протестите в парка Гези.
Ергенч е един от най-уважаваните турски актьори, а световна популярност придобива с ролите си в сериалите „Хиляда и една нощ“ и „Сюлейман Великолепни“.
Масови протести в Турция
Протестите в парка Гези започнаха през май 2013 г. като мирна съпротива срещу разрушаването на парка в Истанбул за изграждане на търговски център, но скоро се превърнаха в по-широки антиправителствени демонстрации срещу тогавашния премиер Реджеп Тайип Ердоган.
Хиляди граждани излязоха по улиците в цяла Турция, протестирайки срещу авторитарното управление, ограниченията върху свободата на медиите и полицейското насилие. Властите отговориха на протестите със сила, което доведе до множество ранени, арести и международно осъждане за нарушения на правата на човека.
Превод
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.