Светът е изправен пред „бурята на века“ - всичко се движи в грешна посока, казват експерти



Както експертите обявяват, до 2030 г. границата на глобалното затопляне може да надхвърли 1, 5 градуса, което автоматично би довело до климатични крайности и заплахата от бурята на века.
Европа преживя една от най-интензивните серии от горещи вълни през юни и юли, с дневни температури над 40°C. Изследванията показват, че изменението на климата е увеличило броя на смъртните случаи по време на горещата вълна в края на юни, с допълнителни 1500 смъртни случая в 12 града.
Миналата година Европа преживя най-масовите наводнения от 2013 г. насам, с над 335 смъртни случая и щети за 18 милиарда евро.
Феноменът хидроклиматични шокове става все по-често срещан – редуващите се фази на суша и бури причиняват дестабилизация на околната среда и увеличават риска от пожари.
Силните горещи вълни стават все по-чести и по-продължителни, а границите на сезоните стават по-гъвкави. Над средните температури през лятото често бяха прекъсвани от внезапни бури, а в края на юни и юли имаше силни гръмотевични бури, придружени от градушка с диаметър над 5 см. Подобна тенденция продължи и тази година.
По-голямата част от Европа преживя тежка гореща вълна, като в много страни бяха поставени температурни рекорди.
При сегашните нива на емисиите на въглероден диоксид, Земята може да бъде обречена да надхвърли символичната граница на затопляне от 1, 5 градуса по Целзий в рамките на три години. Това е сурово предупреждение от повече от 60 водещи световни климатолози в последната им оценка на състоянието на глобалното затопляне. Почти 200 държави се съгласиха да се опитат да ограничат покачването на глобалните температури до 1, 5 градуса по Целзий над нивата от края на 19-ти век, като част от знаково споразумение, постигнато през 2015 г., насочено към избягване на някои от най-лошите последици от изменението на климата. Но държавите продължават да изгарят рекордни количества въглища, нефт и газ и да изсичат гори, излагайки на риск тази важна международна цел, съобщава Би Би Си.
„Нещата вървят в грешна посока. Досега сме свидетели на някои безпрецедентни промени, като глобалното затопляне и покачването на морското равнище“, каза водещият автор на изследването Пиърс Форстър, директор на Центъра за климатични фючърси „Пристли“ в Университета в Лийдс.
В началото на 2020 г. учените изчислиха, че човечеството може да отдели само 500 милиарда тона повече въглероден диоксид (CO₂), газът, който е най-отговорен за затоплянето на планетата, с 50% шанс да ограничи затоплянето до 1, 5°C. Но до началото на 2025 г. този така наречен въглероден бюджет се е свил до 130 милиарда тона, установи ново проучване. Ако глобалните емисии на CO₂ останат на сегашните нива от около 40 милиарда тона годишно, 130 милиарда тона дават на света почти три години, докато този въглероден бюджет се изчерпи. Настоящият темп на затопляне е около 0, 27 градуса на десетилетие, което е много по-бързо от всеки известен рекорд в геоложкия запис. И ако емисиите останат толкова високи, планетата е на път да достигне повишаване на температурата от 1, 5°C още през 2030 г.
Всяко допълнително затопляне увеличава тежестта на много метеорологични екстремуми, като например топенето на ледовете и покачването на морското равнище. Важно е да се отбележи, че намаляването на емисиите през следващото десетилетие би могло критично да промени скоростта на затопляне, според експерти.
Най-мощните бури в североизточната част на САЩ – опустошителни и често смъртоносни метеорологични явления, които удариха източното крайбрежие на Съединените щати, носейки със себе си проливни дъждове, снежни преспи и наводнения, често парализиращи градските райони – се изострят от последиците от изменението на климата, установява наскоро публикувано проучване.
Според репортаж на CNN, тези бури, които обикновено се случват между септември и април, са причинени от температурния контраст между студените арктически въздушни маси от север и по-топлите, влажни течения от Атлантическия океан.
Така наречената буря на века от март 1993 г. остава запомнена като една от най-разрушителните и скъпоструващи в историята на измерванията.
Следващата буря на века може да бъде още по-силна, пише CNN, позовавайки се на нови изследвания.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.