Състав и свойства на самозалепващите подови настилки



Съвременният пазар предлага изобилие от видове подови настилки, така че обикновеният човек може лесно да се обърка при избора на материал. Сред разнообразието от облицовки, един продукт се отличава с ниска цена и невероятно лесна инсталация – това са самозалепващите подови настилки от PVC. Именно на тях ще спрем вниманието ви в следващите редове, разглеждайки техния състав и най-важните им свойства.
От какво е съставена структурата на виниловия под?
Подовите настилки от PVC имат многослойна структура, като всеки слой е съставен от различен тип материал. Най-долният слой (основа) е изработен от поливинилхлорид, който придава нужната здравина на продукта - плочка или самозалепващ панел. Здравината на основата е от значение, тъй като именно този пласт е в директен контакт с пода по време на монтажа и през целия експлоатационен живот на виниловия под.
Следващият слой е фибростъкло. То служи като подсилваща рамка и предпазва пода от различни видове повреди вследствие на вътрешни и външни деформации. Следва слой PVC уплътнение, което придава допълнителна здравина на продукта. Върху PVC уплътнението се нанася слой декоративно фолио, придаващо на покритието визията на различни материали и текстури - дърво, камък, мрамор и др.
Най-горният слой е прозрачно полиуретаново фолио, което осигурява защита на пода от влага, ултравиолетови лъчи и механични повреди. Също така, повърхностният слой на виниловия под може да има противоплъзгащ ефект, постигнат чрез структурен релеф.
Какви видове настилки и начини на монтаж съществуват?
Според метода на монтаж, виниловите подови настилки могат да се разделят условно на два вида: ламинат със заключваща система и самозалепващи плоскости – плочки и панели тип подова дъска. Всеки вид има своите специфични характеристики, но е важно да се знае, че монтажът на всеки от тях е доста лесен и не изисква специални умения, което пести средствата за наемане на специалист.
При монтаж на заключващи се или самозалепващи PVC настилки, инсталацията трябва да започне от най-далечния ъгъл на помещението. Ако покритието изисква използване на акрилно лепило, то трябва да се нанесе директно върху пода, а не върху подовата плоскост. Преди монтажа е необходимо основата, върху която ще се монтира винилова настилка, да бъде равна, суха и чиста.
Прецизно изравняване на пода има смисъл само в случай че се използва продукт със самозалепващо покритие, докато при монтаж на винилов ламинат по плаващ метод ще бъде достатъчно да се елиминират само най-значимите пукнатини и дълбоки дупки. Виниловият под може спокойно да се монтира върху стари подови настилки, като плочки или паркет, което значително улеснява и ускорява процеса на неговото инсталиране.
Предимствата са най-големи при различните видове самозалепващи подови настилки – плочки и PVC панели. Те са гъвкави и леки, което ги прави удобни за работа. В същото време са здрави и устойчиви на износване дори в участъци с голям трафик – коридори, кухни и дневни. Пълната им влагоустойчивост ги прави подходящи дори за банята, но в случай на често и обилно мокрене, е нужно запечатване на фугите, което предотвратява проникване на водата и разрушаване на адхезивния слой.
Цената на виниловия под е причина той да се радва на все по-голяма популярност. Дори най-качествените подови покрития ще струват на купувача по-малко от най-евтиния ламиниран паркет или керамични плочки. Огромното разнообразие от декори е още един плюс. Благодарение на богатия избор от стилове, всеки купувач може да избере винилов под въз основа на своите дизайнерски идеи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.