След като 17 лекари не успяха ChatGPT постави точната диагноза на дете и го спаси

_228115.jpg&tw=530&th=510&tq=100)

Той не само идентифицирал правилно рядкото заболяване, но и помогнал на семейството да получи лечение
ChatGPT помогна на жена да диагностицира рядкото заболяване на сина си след като 17 лекари не успяха да се справят.
В рамките на секунди инструментът с изкуствен интелект предложи възможно състояние: Синдром на превързаната връв, рядко неврологично заболяване, което засяга гръбначния мозък. Чатботът с изкуствен интелект не само идентифицира правилно рядкото заболяване, но и помогна на семейството да получи лечението, от което 4-годишното дете спешно се нуждае.
Кортни, майката на малкия Алекс, е търсила медицински отговори повече от три години. По време на пандемията от COVID-19 тя започнала да забелязва необичайни симптоми при сина си - от постоянен зъбобол и забавен растеж до проблеми с баланса и позата на тялото. Въпреки консултациите с множество специалисти, никой не могъл да определи окончателна диагноза.
Чувствайки се напълно безпомощна, Кортни решила да опита нещо различно. Тя качила документите на Алекс за ЯМР и всичките му симптоми един по един в ChatGPT.
В рамките на секунди инструментът с изкуствен интелект предложил възможно състояние: Синдром на превързаната връв, рядко неврологично заболяване, което засяга гръбначния мозък.
Следвайки препоръката на AI, Кортни се присъединила към Facebook група за родители на деца с подобни симптоми, което допълнително потвърдило предложението на ChatGPT.
След това тя се обърнала към неврохирург, който потвърди диагнозата. Малкият Алекс вече е претърпял операция на гръбначния стълб и сега се възстановява добре.
Въпреки че историята предизвика широко внимание и похвали за потенциала на AI в подкрепа на медицинската диагностика, експертите предупреждават, че инструменти като ChatGPT не трябва да заместват лекарите.
AI системите, включително тези, разработени от технологични гиганти като Google и OpenAI, все още се развиват и понякога могат да генерират неточна информация – феномен, известен като „AI халюцинация“.
Zdrave. to
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.