След 70 години архивите на Аушвиц са дешифрирани: "Влачихме телата на жени и деца и ги хвърлихме в печките"



След 70 години, ужасните свидетелства на затворниците в концентрационния лагер "Аушвиц" най-сетне бяха разбрани, съобщава Би Би Си.
Записите на затворниците били погребани през 1944 г. и открити през 1980 г. Слабо видимото писмено свидетелство изисквало трудолюбива дългосрочна работа поради лоша четливост.
Запис на един от мъжете, които били принудени да помогнат на нацистите в убийствата е разшифрован. Марсел Наххари, гръцки евреин, написал в едно листче как хиляди евреи били водени ежедневно в газовите камери, където били "редени като сардини".
Наххари бил част от специална група, наречена "Сондеркомандо", която се състои от 2 200 еврейски роби, които помагат да се пренасят другите затворници в камарите. Тяхната работа била да събират злато и бижута от телата, да ги изгарят в крематориума и след това да хвърлят пепелта им в реката наблизо.
През 1944 г. Марсел пише 13 страници за ужаса, на който бил свидетел, поставя документите в термос, после в кожена торба и ги погребва близо до крематориума.
"Крематориума е огромна сграда с широки стаи и 15 печки. Зад градината има две огромни мазета, в едно, от които затворниците били държани, а второто мазе било помещение, в което били убити. В тях затворниците влизали голи, 3 000 души изведнъж, след шест или седем минути страдание всички те били мъртви ", пише Наххари.
Той описва как нацистите поставят тръби в газовата камера, за да изглежда като стая с душ кабини.
"Автомобилите на Червения кръст доставят газови резервоари. Двама войници хвърлвха газ през отворите и половин час по-късно започваше работата ни. Карахме телата на тези невинни жени и деца в асансьор, който ги занасяше в печката ", посочил той в свидетелствата си.
Наххари пишел, че е наясно, че той самия ще умре в същия лагер, но искал посланието му да бъде видяно отвъд границите на ада, в който се намирал.
Записващият термос е бил открит от полски студент по горско стопанство, 36 години по-късно. Той бил погребан на дълбочина около 40 сантиметра.
"Би Би Си" пише, че Наххари успява да се спаси от лагера на смъртта и е депортиран в концентрационен лагер в Маутхаузен, Австрия.
След войната той се омъжва и през 1951 се премества в Ню Йорк, където работи като шивач. Той умира през 1971 г., девет години преди съобщението му да бъде открито. Десетилетия влага направила документитесамо 10% видими. Руският историк Павел Полян, който дешифрирал архивите, заявил, че точният брой на жертвите в Аушвиц е 1, 4 милиона убити.
Tocka.com.mk
Вени Иванова
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.