Счупени решетки, напукани стъкла, ужасяващи сцени след експлозията в Аспровалта: Гъркиня арестувана под наем на квартира на черно
4176 прочита
Петима сръбски туристи, единият от които е в тежко състояние, пострадаха вчера при експлозия на газова бутилка в Аспровалта. Инцидентът е станал в къщата, където са били отседнали по време на почивката си, като според първоначалната информация са намерили настаняването „на черния пазар“, без посредничеството на агенции или известни служби. Собственичката на обекта, 86-годишна гъркиня, е арестувана след експлозията.
Че става въпрос за незаконен наем, за което сръбският "Блиц" неофициално научи от място снощи, се потвърждава и от публикация във Facebook групата "Visit Asprovalta", която функционира като Асоциация на наемателите на апартаменти и стаи в този гръцки град.
Те твърдят, че тази експлозия е просто поредно доказателство, че незаконните селища представляват заплаха за човешкия живот, тъй като не подлежат на строги проверки за безопасност.
„Неотдавнашната експлозия на газова бутилка в незаконно наети стаи, при която бяха ранени петима туристи, за съжаление, потвърди по най-трагичния начин това, което подчертаваме от години: наглостта при незаконното настаняване е преминала всякакви граници и вече пряко застрашава човешки животи“, заявява Асоциацията на наемателите на апартаменти и стаи.
Както казват, „контролът върху юристите се изчерпва, докато нелегалните действат безпрепятствено“ и добавят:
„Изпълняваме десетки задължения, инвестираме, застраховаме, плащаме данъци – и те не постигат абсолютно нищо. В крайна сметка обаче „куршумът удря всички ни“, увреждайки репутацията на целия туристически сектор на страната ни. “
„Всеки, който има барака, е обявен за „хотелиер“, без никакъв контрол и без никакви задължения. И сякаш местните нарушители не са достатъчни, появиха се и чуждестранни „инвеститори“, които преобразуват къщите им в места за настаняване, също работейки в ущърб на юристите. Като Асоциация на доставчиците на настаняване в Аспровалта многократно сме докладвали за тези явления на компетентните институции, но нашите апели са били напълно игнорирани. Това безразличие води до опасни ситуации - не само за имиджа на туризма, но и за обществената безопасност“, обявиха от Асоциацията и заключиха:
„Отново бием тревога. Изискваме незабавна намеса, съществен и целенасочен контрол върху незаконните издатели. Не искаме повече жертви, нито по-нататъшно унищожаване на нашия туризъм. “
Те намериха настаняването едва след като пристигнаха.
Според информация на "Блиц", туристите са намерили настаняване едва след като са пристигнали в Аспровалта, са посетили къщите и са попитали за свободни стаи.
„Те са били отседнали при хора, които нямали регистрирано жилище и са работили нелегално. Експлозията е станала, докато са приготвяли храна“, каза източник пред Blic.
Тази практика, според експерти, не е необичайна - много туристи в Гърция се опитват да пътуват по-евтино по този начин, но рискът е огромен.
Зловещи сцени след експлозията
Очевидци описват хаотични сцени:
„Видях хора в паника, ранени от счупено стъкло“, разказа един свидетел.
Жена, която е чула експлозията, добавя:
„Бях много разстроен. Имаше ранени хора отвън, беше ужасно. “
Двамата най-сериозно ранени – мъж с изгаряния на 40% от тялото и жена с изгаряния на 20% – са били преместени в болница „Георгиос Папаниколау“ в Солун.

_242867.jpeg)

_242865.jpeg)



14
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.