Психология! Обиди и унижения от хора, които обичаме: как да се справим с тях? 

06 май 2025 08:00   1201 прочита


 
Негативните коментари за нас могат да причинят рани, които отнемат много време, за да заздравеят, особено ако идват от най-близките ни хора. 

Кой никога не е получавал негативен коментар от любим човек? Независимо дали е забележка, направена с „добро намерение“, без да се замисля, или дори с изричното намерение да нарани, това няма голямо значение за болката, която изпитвате. Всички искаме да угодим на другите и особено на тези, които обичаме: когато тези хора ни съдят негативно, ние изпитваме чувства, вариращи от самопрезрение до страх от изоставяне, чувства, които могат да повлияят на живота ни за много дълго време, поне докато не намерим начин да трансформираме негативността в нова и положителна енергия. 

 

Проучване на психиатъра Мартин Тайхер потвърждава колко трудно може да бъде да се преодолеят думите на презрение от близки : децата, които са вербално малтретирани от родителите си („ти не си способен да направиш нищо“, „ти си безполезен“, „ако направиш това, вече няма да те обичам“ и т. н.), изпитват реални промени в развитието на мозъка, което увеличава риска от развитие на психични заболявания, когато пораснат. Дори вербалната агресия, преживяна като възрастен, може би от партньор, може да се превърне в истинска травма. 

Обикновено сме склонни да подценяваме значението на думите, които се произнасят в семейството или като двойка. „Не бива да го приемаш лично“, „Казах го в момент на гняв“, „преувеличаваш“ са най-често срещаните фрази, отправени към онези, които изразяват дискомфорт от претърпяно унижение. Винаги си мислим, че една лоша дума е по-малко сериозна от шамар, но въпреки това може да нарани също толкова много. Дори когато изглежда прикрито като съвет или насърчение, в действителност няма нищо конструктивно в себе си. 

Всички знаем, че никога не бива да използваме откровено унизителни или обидни думи към някого, но може би и ние прибягваме до тях повече или по-рядко, особено когато любим човек ни разочарова или емоционално се дистанцира от нас. Често се случва, в кръга на лошите думи, понякога да сме жертви, а понякога палачи. 

Когато сме до жертвите, трябва да напомняме на себе си и на другите, че заслужаваме уважение, независимо от това колко тясна е връзката ни с човека, който ни е обидил; Когато осъзнаем, че ние сме тези, които нарушават вътрешността на другия, първо трябва да осъзнаем каква е способността ни да нараняваме с думи и да не приемаме за даденост, че човекът пред нас бързо ще забрави казаното от нас. Разбира се, винаги можете да се възстановите и тъй като е естествено (или би трябвало да бъде) да се извинявате за всяко насилствено деяние, винаги трябва да се опитвате да поправите отношенията си, дори когато агресията е само вербална. 

Връзка, която често включва използването на повече или по-малко сериозна вербална агресия, трябва сериозно да бъде преосмислена: ако даваме подкрепа и любов и получаваме само презрение, дори и само на думи, ние сме потопени в небалансирана връзка, която може би трябва да бъде прекратена. 

 

 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар