Психология на омразата: Защо съществува, как да се справим с нея

Омразата е чувство, което проектира несъзнателни и „неописуеми“ съдържания върху външното, върху които трябва да се хвърли светлина, за да бъдат преодолени.
Омразата е чувство на силно отвращение към някого или нещо. Тези, които мразят, биха искали получателят на чувствата им да бъде унищожен, заличен. Според експертите това е чисто човешко чувство : животните не мразят и за щастие е така, иначе получателите на това отвращение вероятно щяхме да бъдем ние...
Спонсорирана връзка
Омразата е чувство, което възниква от гняв, който от своя страна често е дъщеря на страх, несигурност или невежество. Психологията и социологията са се посветили на откриването на механизма и източниците на омразата, която в днешно време се разпространява като вирус, включително благодарение на медиите: пример за това е омразата, която се проявява в социалните медии и е все по-честа.
Омразата е основно чувство : с нея обвиняваме другия, че е причината за всеки проблем, с който се сблъскваме в ежедневието. Понякога хората трябва да идентифицират враг : диктаторите знаят това добре, тъй като основават властта си на идентифицирането на противник, когото да смажат със сила. Самото функциониране на диктатурите ни учи, че омразата може да бъде преподадена и че е лесно, от психологическа гледна точка, да се научи и приложи.
Според психологията, човешките същества са склонни да проектират навън най-лошите си страни, онези, които ги измъчват и с които им е трудно да се изправят: това е, което Юнг определя като „ Сянката “, набор от гняв, мъка и неописуеми чувства, които не могат да бъдат осъзнати, защото биха нарушили съвременните етични и морални норми. Накратко, изливането на омраза срещу някого може да бъде удобен начин да се избегне самоанализът.
Разбирането, че омразата е само външна проекция на нещо, което живее вътре, може да бъде първа стъпка към преодоляването ѝ, но не е достатъчно: необходимо е човек да се потопи дълбоко в себе си, за да открие причината за това чувство, първоначалната рана, която човек се е опитал да запълни с омраза.
Да се отървем от омразата е пътешествие, което изисква време и ангажираност, но е възможно. Приемането на емоциите, разбирането на тяхното значение и работата по трансформирането им в по-конструктивни чувства води до по-спокоен и пълноценен живот. За да направим това обаче, трябва да признаем, че омразата е чувство, което засяга всички нас, продукт на нашата еволюция и произтича от причини, които трябва да бъдат приети с разбиране. Няма смисъл да потапяме омразата под килима и да се преструваме, че не съществува, вместо това е добре да се изправим пред нея, защото това чувство е „негативно“, тъй като трови обществото, но преди всичко опиянява ума ни.
Накратко, трябва да хвърлим светлина върху „Сянката “, както я нарича Юнг, и да видим какво откриваме в нея. Това пътуване със сигурност ще донесе известни предизвикателства, но в същото време ще насърчи личностното израстване.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.