Психология! Казвате ли някоя от тези фрази? Може да имате ниска емоционална интелигентност

16 май 2025 08:21   2653 прочита


 
Какво е емоционална интелигентност, как да разпознаем кога липсва и как да я тренираме.
 

Емоционалната интелигентност е онази фина и мощна способност, която ни позволява да разпознаваме, разбираме и управляваме не само собствените си емоции, но и тези на хората около нас. Не става въпрос само за това да „ чувстваме “ това, което чувстваме, а за това да превърнем това чувство в осъзнатост : разбиране, например, защо внезапна тревожност ни блокира или защо малък комплимент ни прави по-щастливи, отколкото сме си мислили.

 
 

Когато се научим да назоваваме емоциите си – гняв, тъга, радост, фрустрация – ние ставаме по-умели в опитомяването им: не ги потискаме, а ги „четем“ и ги насочваме към конкретни цели. Тази саморегулация ни помага да запазим бистър ум в стресови ситуации, да избягваме импулсивни реакции и да поддържаме по-спокойни взаимоотношения.

Но емоционалната интелигентност не е самостоятелен процес: тя включва емпатия , изкуството да се поставиш на мястото на някой друг. Като наблюдаваме внимателно езика на тялото, тона на гласа и думите на другите хора, можем да уловим нюанси , които надхвърлят изричната реч. Оттук идват социалните умения: умението да общуваме асертивно, да управляваме конфликти и да създаваме дълбоки връзки.

Може ли човек да има нисък емоционален интелект ? Разбира се, но това не означава, че това умение не може да се развие. Ето един малък тест: ако често казвате една от тези фрази, може би трябва да поработите върху емоционалната си интелигентност.

  1. „Вашата гледна точка е погрешна“

Хората с ниска емоционална интелигентност трудно разпознават гледната точка на другите като валидна и следователно не са в състояние да четат света през очила, различни от своите собствени. За да решите този проблем с емпатията, можете да инвестирате в практиката на активно слушане, като избягвате да започвате разговор с предварително замислени идеи или да използвате готови отговори.

  1. „ Твоя е вината, че се чувствам така“

Емоционално интелигентните хора обикновено не обвиняват другите за емоциите си, защото осъзнават, че как се чувстваме е наша отговорност. Как да подобрите това умение, ако го нямате? Добър начин е да практикувате саморефлексия, да се научите да разпознавате корена на емоциите, за да разберете откъде всъщност идват.

  1. „Не ти прощавам и никога няма да ти простя“

Неспособността да се преодолее лична обида, дори и да е по незначителен въпрос, е свързана с негъвкавостта, присъща на хората с ниска емоционална интелигентност. За да подобрим способността си да „пускаме“, би било добре да помислим за ползите, свързани с прошката (например, възстановяване на приятелството, чувство за лекота и др.).

  1. „Не ме интересува как се чувстваш“

Хората с ниска емоционална интелигентност трудно изпитват емпатия и следователно не се влияят от чувствата на другите. Това е проблем, защото пречи на дълбоката връзка между хората. Емпатията е умение, което може да се придобие с много практика и чрез непрекъснати усилия да се поставите на мястото на другите хора.

  1. „Ти си луд!“

Обвиняването на някого в лудост обикновено е прекалена реакция на „въздействащи“ действия или думи. Според психолозите, тези, които етикетират другите като луди, го правят, защото нямат интерес да ги разберат, така че това може да е друг признак за ниска емоционална интелигентност. За да преодолеете този тип реакция, можете да работите върху асертивна комуникация, като се научите да казвате спокойно, но твърдо „не“, когато някой прекрачи вашите граници.

  1. „Чувствата ти са абсурдни“

Човек с висока емоционална интелигентност знае, че всички чувства са еднакво валидни, дори когато са трудни за разбиране. От друга страна, хората с ниска емоционална интелигентност може да се затрудняват да разберат многообразието от човешки реакции към големите и малките събития в живота. Как да подобрите способността си да разбирате другите? Започвайки да убеждавате себе си, че можете да уважавате дори това, което не можете да разберете, развивайки откритост, толерантност и състрадание.

Емоционалната интелигентност не е статична като тази, измерена с коефициента на интелигентност, а е динамична : тя е като мускул, който става по-силен с упражнения. Ако някоя от фразите, които споменахме, често ви идва на устните или мислите, не е нужно да се притеснявате: с малко усилия можете да подобрите емоционалната си интелигентност и с нея социалните си умения.

 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар