Над 1500 мъже и жени у нас търсят самородно злато



Участниците в събора край река Гарощица показаха различни техники за пресяване на златоносните пясъци. Някои си тръгнаха с по няколко златинки.
Откриването на 1 грам златинки при пресяването на 1 куб. м изходен материал е повече от сигурен признак, че находището може да се окаже с промишлени размери
„Един грам самородно злато струва 60-65 лв. В зависимост от съдържанието на други елементи в люспицата цената може да скочи от 2 до 5 пъти. От златотърсачество обаче не се забогатява, най-много ръцете ти да заякнат от прехвърлянето на кубиците баластра и пясък“, обяснява Кирил Стаменов, създател и президент на родната асоциация за търсене на самородно злато и метеорити.
Бившият работник в металургичния комбинат „Кремиковци“ е развълнуван, че на поканата за националния събор край рекичката Гарощица в Стара планина са се отзовали над 250 мъже и жени. Те са от различни краища на страната, на различна възраст и с различни професии, но обединени от общото хоби - да търсят златоносните жили и да събират късчета от небесните тела, паднали през хилядолетията по нашите земи, пише "Преса".
Създадената през 2012 г. асоциация вече обединява над 1500 души. Близо 400 са жените. Те учредиха вчера първия за България и трети в света след САЩ и Австралия дамски клуб. Начело застана Елена Маджарова.
По думите на Стаменов откриването на 1 грам златинки при пресяването на 1 куб. м изходен материал е повече от сигурен признак, че находището може да се окаже с промишлени размери. Като свой личен „удар“ той брои късче с тегло 13,4 грама, открито с помощта на металодетектор край Кърджали. Находката излязла само на 5 см от повърхността. Пак с помощта на металотърсач попаднал в Ихтиманска Средна гора и на слитъче с тегло 5,7 грама, в което златното съдържание било 97,3%. При прецизно изследване в полева лаборатория на Варненския технически университет било установено и минимално съдържание на цирконий. Според специалистите в близост до находката е имало златна мина от епохата на траките.
Между 300 и 600 евро струват металодетекторите, произвеждани в чужбина и от български майстори, но използването им в родните ширини е забранено. Това налага да се ползват други методи - най-вече драги и улеи. Няколко български фирми са се специализирали в изработката им.
До няколко месеца ще отвори врати първият роден музей на търсачите на злато. На улица „Цар Симеон“ в София ще бъдат показани дървени гаванки, самоделни улеи и други такъми. Сред експонатите ще бъдат и няколко частици от метеорита, стоварил се край руския град Челябинск.
В надпреварата край река Гарощица вчера с най-голям добив се похвалиха куриловецът Любомир Богданов и столичанинът Крум Раденков, които при промиването ползваха драга и улей.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.