Къде да оцелееш при ядрена война: Експерти посочиха двете най-безопасни места на планетата



В случай на глобална ядрена война, само две места на планетата могат да предложат относителна сигурност – Нова Зеландия и части от Австралия. Това предупреждение идва от уважаваната разследваща журналистка и носителка на „Пулицър“ Ан МакДжеймсън, която в последното си участие в подкаста The Diary Of A CEO описва мрачния сценарий в своята книга Nuclear War: A Scenario.
По думите ѝ, при пълномащабен ядрен конфликт над пет милиарда души биха загинали още в първите 72 минути. Това би довело до ядрена зима – блокиране на слънчевата светлина, рязък спад в температурите и масов срив в земеделието. Според експертите, само някои региони в Нова Зеландия и Австралия биха останали обитаеми, и то при условия, близки до тези на ловци-събирачи.
„Когато милиарди хора умират, това е, защото земеделието се проваля“, казва Джеймсън. „Но учените посочват, че има малки зони в Южното полукълбо, които може да оцелеят.“
След публикуването на книгата ѝ, множество милиардери са изградили тайни бункери именно в Нова Зеландия. Вместо да мислят как да предотвратят катастрофата, те са били по-загрижени колко бързо могат да се качат на частния си самолет G5, който може да прелети директно от Лос Анджелис до Нова Зеландия без междинно зареждане.
Бивш агент на ЦРУ напуска САЩ заради глобалната несигурност
В същото време бившият таен агент на ЦРУ Андрю Бустаманте обяви, че планира емиграция със семейството си, тъй като вече не се чувства сигурен в САЩ. Без да разкрива конкретна дестинация, той посочва, че търси „сигурно убежище по света, където да отгледа децата си като глобални граждани“.
Първоначално Бустаманте е планирал да напусне страната до 2030 г., но процесът се ускорява и той възнамерява да го направи още през 2026 г. Причините му остават неофициални, но изказванията му сочат към задълбочаващи се геополитически и вътрешни заплахи./Източник Блиц.бг
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.