Какво трябва да знаем за антифриза?



Антифризът е охладителна течност, която се използва за охлаждане на двигатели с вътрешно горене. Той е важен консуматив за охладителната система на автомобилите.
Използването на антифриз за охлаждане вместо вода се дължи на свойството му да не замръзва при температури под нула градуса Целзий. Освен това в него се добавят вещества, които подобряват ефективността на работа.
Добрата охладителна течност гарантира ефективна работа на охладителната система и двигателя. Затова във верига магазини за авточасти Авто Бим БГ ви предлагаме качествен антифриз за коли на утвърдени производители като: Kennol, Valeo, Swag, Motox, Accor, Hepu, Febi и много други.
Но преди да изберете антифриз трябва да знаете какви видове има и какво е подходящо за конкретния автомобил.
От какво се прави антифриза?
Съвременните продукти са съставени от основна течност и добавки. Като основа се използва етилен гликол, моноетилен гликол или пропилен гликол. Към основата се добавят инхибитори и вещества, които ограничават пенообразуването, кипенето, отлаганията по системата и други.
Какви видове антифриз има?
В зависимост от основата си те са:
-
С основа етилен гликол.
-
С основа моноетилен гликол.
-
С основа етилен гликол с глицерин
-
С основа пропилен гликол.
В зависимост от добавките:
-
Традиционен, който се обозначава още като: Traditional, Classic, Conventional
coolants и Inorganic Acid Technology. При този вид се използват добавки от соли на неорганични киселини: силикати, нитрити, нитрати, фосфати и амини.
-
Карбоноксилатен , известен още като: Carboxylate coolants или OAT
(Organic Acid Technology). Той съдържа добавки на основата на органични киселини, които при работа създават защитен слой на застрашените от корозия участъци.
Като по-траен се обозначава с Long Life Coolant (LLC) или Extended Life Coolant (XLC).
Когато няма неорганични добавки е изписано: Silicate Nitrite Free (SNF), Silicate Free (SF) или Nitrite Free (NF).
-
Хибриден, обозначава се Hybrid coolants или HOAT ( Hybrid Organic Acid
Technology). Съдържа смес от соли на органични киселини с неорганични: фосфати, силикати и нитрити.
-
Лобриден с означение Lobrid coolants или SOAT (Silicate Organic Acid
Technology). При този вид неорганичните бързо износващи се добавки (силикати, фосфати и др.) са сведени до минимум, а това запазва по-дълго свойствата му.
По какво се разпознават различните антифризи?
Освен посочените обозначения по видове е създадена и спецификация на VAG за антифризите.
G11 – традиционен антифриз.
G12 – карбоксилатен антифриз.
G12+, G12++, G12+++ са хибридни антифризи.
G13 – е глицеринов или пропиленгликолов антифриз.
Цветът на антифриза не е определящ за качествата, вида и свойствата му. Различните производители оцветяват различно отделните видове. Така антифризи с един цвят на различни производители може да са с коренно противоположни свойства.
Как да изберем антифриз?
За даден автомобил се използва определен вид. Това зависи от производителя на колата и неговите изисквания по отношение на охладителната течност.
В инструкцията за експлоатация на автомобила е посочено точно какъв вид антифриз е препоръчително да се използва.
Специалистите съветват също за Европейски автомобили да се използва продукт, произведен в Европа., защото е възможна разлика в състава, въпреки обозначенията на опаковката. Същото се отнася и за американските и азиатски автомобили.
На пазара се предлагат готови за употреба течности и концентрати, които се разреждат с дестилирана вода в определено съотношение. Разлика в състава и свойствата няма и е въпрос на личен избор и предпочитания кое от двете да изберете.
Може ли да се смесват антифризи?
По правило не, защото дори да съвпадат по вид, съставът на различните производители е различен. Затова при доливане трябва да се използва точно същия антифриз, както при зареждането. Ако това е невъзможно трябва да се избере такъв със същия състав.
Смесването на неподходящи продукти може да доведе до разяждане на уплътненията, намаляване на действието на антикорозионните добавки и възникването на ръжда в системата, а също до отлепване на отлаганията и запушване на охлаждащите канали и прегряване на двигателя.
Кога и как се сменя антифриз?
Това зависи от инструкцията за експлоатация на конкретния автомобил. Специалистите препоръчват смяната да се извършва на всеки пет години, независимо от пробега или когато охладителната течност е променила цвета си.
Друга причина за смяна е когато е разредена с вода и температурата на замръзване се е повишила. Това се измерва със специален уред и е добре да се извърши през есента, за да сте сигурни през зимата.
Самата подмяна се извършва като се източи цялото количество употребяван антифриз.
След това се прави промивка с вода и миеща добавка. Двигателят работи малко на празен ход, като през това време се отстраняват налепи и други замърсявания по системата. Ако системата е силно замърсена, или има корозия процедурата се повтаря с друго почистващо средство.
Извършват се още две промивки с вода.Накрая се налива новата охладителна течност.
Важно е при закупуване на антифриз да предвидите допълнително количество за доливане при необходимост.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.