Какво се строи в сърцето на Европа? Струва 34 милиарда евро и ще промени целия континент завинаги.  

13 май 2025 06:57   2377 прочита


 

По средата на пътя между Берлин и Варшава, Полша инвестира 34 милиарда долара в изграждането на интермодален хъб, който ще комбинира летище, високоскоростна железопътна линия и магистрали – трафикът от цяла Европа скоро може да се премести в сърцето на Полша. 

 Получавайте новини във Viber 

Тъй като Европейският съюз инвестира все повече във възстановяването и модернизирането на транспортната си инфраструктура, Полша се превръща в ключова връзка в бъдеща мрежа, която би могла да предефинира начина, по който пътуваме в Европа. Амбициозният проект за Централен транспортен възел (ЦТХ) на стойност 34 милиарда долара е на път да се превърне в основен европейски транспортен център – въздушен, железопътен и автомобилен. Това е най-голямата инфраструктурна инвестиция в историята на Полша. 


През 90-те години на миналия век започна изграждането на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T), чиято цел беше да свърже целия континент чрез шосеен, железопътен, въздушен и воден транспорт в единна и устойчива система. Благодарение на стратегическото си положение в сърцето на Европа, Полша бавно заема централно място в това отношение. До средата на следващото десетилетие Европа би могла да се сдобие с един от най-модерните и амбициозни транспортни центрове в света – точно в Полша. 

Само на 40 километра западно от Варшава, в досега предимно селски район, се изгражда огромен транспортен център – CPK – на стойност 34 милиарда евро, който ще обедини въздушния, железопътния и автомобилния трафик. Проектът обхваща повече от 2600 хектара (два пъти повече от площта на лондонското летище Хийтроу). Първата фаза предвижда капацитет от 40 милиона пътници годишно, с възможност за разширяване до 100 милиона. 

Ново летище 

Главното летище на Полша – Варшава „Шопен“ – вече работи на предела на капацитета си. През 2023 г. е регистрирал рекордните 21 милиона пътници и въпреки че е планирано разширяването му до 30 милиона до 2029 г., има значителни ограничения. В допълнение към физическото пространство, летището има и забрана за полети през нощта, което допълнително възпрепятства разширяването на националната авиокомпания LOT на отдалечени пазари. 

Допълнителен проблем е шумът и задръстванията за повече от 300 000 души, които живеят близо до летището. Новият ЦПК се строи на така наречения терен „на зелено“, където 90% от къщите вече са закупени чрез програмата за доброволно отчуждаване. Прогнозите показват, че шумът от новото място ще засегне само около 20 000 души – 15 пъти по-малко от сега. 

Полша за 100 минути – с високоскоростен влак 

CPK няма да бъде просто летище. Той ще се превърне в център на така наречените Y-линии – високоскоростни влакови мрежи, които ще свързват ключови полски градове: Варшава, Лодз, Вроцлав и Познан, но и по-нататък – с Чехия и балтийските страни чрез железопътния коридор Rail Baltica. Целта е да се осигури пътуване през Полша за 100 минути. 

Строителството на Y-образната линия вече е в ход и включва най-дългия железопътен тунел в страната (4, 6 км), който се копае под град Лодз. Влаковете ще се движат със скорост от 320 км/ч, а началната гара ще бъде новият CPK. 

По този начин не само регионите в Полша ще бъдат по-добре свързани, но и Западна и Източна Европа. 

Как ще изглежда новият мегахъб? 

Foster + Partners, в сътрудничество със строителната компания Buro Happold, отговаря за проектирането на новия комплекс. Очаква се хъбът да може да обслужва между един и двама души в секунда – 24 часа в денонощието, през цялата година. Пристанището ще има две успоредни писти с дължина 3, 8 км, разположени на разстояние 2, 5 км една от друга, както и жп гара и автогара – всички обединени в интермодален хъб, който позволява бързи и лесни трансфери. 

CPC ще бъде проектиран за по-нататъшен растеж от самото начало – модулната му архитектура позволява лесно разширяване с нарастване на търсенето. 

В допълнение към летището е планирано изграждането на два напълно нови „града“ - Cargo City от западната страна, логистичен център за съхранение на стоки, и Airport City от източната страна, търговска зона с офиси, хотели и търговски центрове. 

След смяната на правителството в Полша през 2023 г., новото правителство нареди преглед на целия проект, а резултатът са нови срокове - завършването на първата фаза е планирано за 2032 г. Обявена е и допълнителна инвестиция от 650 милиона долара в нов магистрален възел, който ще осигури по-лесен достъп до CPK. 

Остава неясно какво ще се случи със сегашното летище „Шопен“. Очаква се пътническият трафик постепенно да бъде пренасочен към новия CPK, докато старото летище може да получи ново предназначение. 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар