Делото за убийството на Васил Илиев прекратено -изтече 20 годишната давност

06 юни 2015 12:22   8985 прочита
Преди 2 месеца делото за убийството на Васил Илиев е прекратено окончателно, след като е изтекла 20-годишната давност.
Преди 2 месеца делото за убийството на Васил Илиев е прекратено окончателно, след като е изтекла 20-годишната давност.


Преди 2 месеца делото за убийството на Васил Илиев е прекратено окончателно, след като е изтекла 20-годишната давност.

Групировката е в разцвет при правителството на Иван Костов

25 април 1995 г., 20,50 часът. Босът на най-мощната силова групировка в този момент Васил Илиев излиза от парк-хотел “Москва”.

Бившият борец и президент на ВИС се качва в чисто новия си сребрист “Мерцедес 600 SL”, купен 24 часа по-рано от друга митична фигура в престъпния свят по онова време - Филип Найденов-Фатик. Когато шампионът по класическа борба наближава “централата на ВИС” ресторант “Мираж”, от строеж наблизо изскачат двама мъже и откриват автоматичен огън към колата.

Три куршума пробиват предното стъкло веднага, а докато килърите пресекат от другата страна, Васил Илиев е вече мъртъв.

Убийството на първия голям бос на борците разтърсва тогава подземния свят, всички вещаят бърза смърт на неговите структури

20 г. по-късно обаче тези прогнози са напълно опровергани. Империята на ВИС започва разцвета си в следващите 10 години, разраства се до огромна структура, контролираща както незаконните дейности като цигарената контрабанда и продажбата на кокаин, така и успява да завземе сериозни дялове от легалните печеливши сектори в туризма, търговията и имотите.

Георги Илиев се усмихва на заседание по делото за побой срещу него, заведено от Слави Бинев.

След смъртта на брат си начело на ВИС застава Георги Илиев, който създава “ВАИ холдинг” и започва да разширява дейностите на групировката. Смята се, че най-големият възход на ВИС е между 1997 и 2001 г. при правителството на Иван Костов. Тогава висаджията Константин Димитров-Самоковеца буквално се превръща от портиер в контрабандист №1 в България, а Димитър Димитров-Маймуняка и други от лейтенантите в организацията подчиняват ключови митници в страната, през които нелегално се пренасят тонове цигари и килограми кокаин. От същия период на възход е и най-известната изцепка на сприхавия Георги Илиев.

На 11 октомври 2000 г. Главния влиза в столичния клуб БИАД. Охранителите на заведението го предупреждават, че има заповед от собственика Слави Бинев, че мястото е “забранено за висаджии”. Илиев отговаря на предизвикателството, като удря на Бинев шамар. Бизнесменът завежда дело, но в съда основните свидетели един по един се отмятат от показанията си.

Пак по същото време ключовите контакти на висаджиите със софийската организация на СДС осигуряват на групировката контрола над най-оборотните паркинги и пазари в столицата, категоричин са наблюдатели. С борба за контрол над софийските паркинги се свързва и убийството на бившия висш общинар Георги Василев.

След 2000 г. ВИС дава огромен брой жертви в гангстерската война. Сред най-свидните е кумът на Георги Илиев- Румен Маринов-Нарциса, застрелян пред дома си на 27 октомври 2003 г. Същата година килър прави опит да ликвидира близкия му приятел и основен мениджър в групировката Николай Цветин, но куршум покосява негов адаш.

Няколко дни след убийството на Нарциса “математикът на ВИС” Методи Методиев

Мето Илиянски изчезва безследно.

По-малко от 2 месеца след това в Амстердам на оня свят е пратен Косьо Самоковеца. С чести бягства в чужбина от покушения се спасяват другите най-приближени на боса на ВИС - Христофорос Аманатидис-Таки и Красимир Каменов-Къро.

Възходът на ВИС е прекъснат на 25 август 2005 г., когато снайперист екзекутира с един куршум президента на “ВАИ холдинг” в Слънчев бряг. Наследството на империята на ВИС е доста голямо и до днес, фирми, близки до групировката, печелят в различни сектори на икономиката.

Наемен убиец разстреля Константин Димитров-Самоковеца в Амстердам, точно когато бе на върха на контрабандните канали у нас. / 24 часа /

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар