Да, вярно е - голямо тригодишно проучване показва: Социалните мрежи допринасят за развитието на депресивни симптоми в ранна юношеска възраст 

24 май 2025 08:36   1225 прочита


 
 
С нарастващия процент на депресия и самоубийства сред младите хора, много експерти се чудят дали децата са депресирани заради социалните медии или просто прекарват повече време онлайн. 


Ново проучване на изследователи от Калифорнийския университет в Сан Франциско (UCSF) най-накрая даде отговор. 

Децата, които използват социалните медии по-често, имат повече симптоми на депресия, показват изследвания. От друга страна, появата на все повече симптоми на депресия не показва по-често използване на социалните мрежи, пише "Eurekalert". 

Средно сред децата, чието време, прекарано онлайн, е скочило от седем на 73 минути на ден в рамките на тригодишно проследяване, депресивните симптоми са скочили с 35%, според проучване, публикувано в JAMA Network Open. 

Изследователският екип, ръководен от д-р Джейсън Нагата, професор в катедрата по педиатрия на UCSF, е изследвал данни от близо 12 000 деца на възраст от 9 до 10 години, а три години по-късно и на възраст от 12 до 13 години. 

„Все още се води дебат дали социалните медии допринасят за депресията или просто отразяват съществуващите симптоми на депресия. Тези открития предоставят доказателства, че социалните медии могат да допринесат за развитието на депресивни симптоми“, каза Нагата. 

Въпреки че не е ясно защо социалните медии увеличават симптомите на депресия, предишни изследвания сочат рискове като дигитално насилие (кибертормоз) и нарушен сън. Всъщност, Нагата и неговият екип току-що публикуваха отделно проучване, включващо същата група участници, като вместо това се фокусират върху ефектите от дигиталното насилие. 

Проучването установи, че децата на възраст от 11 до 12 години, които са били жертви на дигитален тормоз, са 2, 62 пъти по-склонни да съобщят за суицидни мисли или опит за самоубийство година по-късно. Освен това, тези деца са били 2, 31 пъти по-склонни да експериментират с вещество (4, 65 пъти по-склонни да употребяват марихуана, 3, 37 пъти по-склонни да употребяват никотин и 1, 92 пъти по-склонни да употребяват алкохол) през следващата година. 

Все по-често най-младите поколения се сблъскват с порочен кръг, като нарастват доказателствата, че социалните медии са свързани с депресивни симптоми и рисково поведение, но въпреки това те са и основното място за тях да се свързват и общуват с приятели. 


„Като баща на две малки деца, знам, че просто да кажеш на децата да „свалят телефона“ не работи. “ Родителите могат да дадат пример чрез открити, неосъждащи разговори относно използването на екрани. „Определянето на време без екрани за цялото семейство, например по време на хранене или преди лягане, може да помогне за изграждането на по-здравословни дигитални навици за всички, включително за възрастните“, заключи Нагата. 

 


 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар