Берлинската стена падна, но друга стена не падна: Последният европейски плаж, който е разделен на части за мъже и жени 

01 октомври 2024 09:26   4669 прочита


 
 
Плажът El Pedocin, разположен в сърцето на Триест, е един от най-интересните и противоречиви плажове в Европа. Именно този плаж е специфичен с разделението си на мъжка и женска част, което създаде уникална динамика, която привлича местни посетители и туристи. 

Освен с физическото си подразделение, "Ел Педосин" е известен и с многобройните противоречия, които следват работата и регулациите му. 


Традиция, която датира от 1860 г 
Плажът "El Pedocin" е открит през 1860 г. и оттогава се е превърнал в любимо място за жителите на Триест, а самото място за къпане е оцеляло както от австро-унгарското, така и от фашисткото управление. Плажът е особено интересен поради физическото си разделение: женската част осигурява уединение и комфорт, докато мъжката част на плажа се характеризира с по-спокойна атмосфера. El Pedocin също може да се похвали с чиста вода и поддръжка, които са известни като едни от най-добрите в региона. 

През 1908 г. частният плажен клуб е заменен от обществени съоръжения и името е променено на „Bagno alla Laterna“. Но най-важното е, че половете все още са разделени с ограда, за да се предотвратят "неподходящи дейности". Най-накрая през 1959 г. е издигната бетонна преграда, за да се предложи повече пространство на жените, които са повече от мъжете. 

Властите няколко пъти се опитаха да премахнат бетонната стена, този въпрос беше решен и на референдума, проведен през 1943 г., но местните жители все пак решиха да запазят дългата 74 метра стена. 

Липсата на наематели, т. е. шезлонги и барове на плажа, които тормозят други италиански плажове, тук не е проблем. Къпещите се носят собствени шезлонги и чадъри, но има и бар в рамките на женската плувна зона, а за мъжете е предвиден още един бар, който се намира до входа на плажа. 

Освен това много местни жители се шегуват, че ако стената бъде разрушена, "ще избухне Трета световна война", докато жените казват, че стената им помага да бъдат по-спокойни и да идват на плажа, дори когато не са епилирани или маникюрирани. 

Разделението по пол предизвиква противоречия 
Въпреки това, един от основните противоречия, които характеризират плажа "El Pedocin", е разделението по пол. 

Докато мнозина смятат, че плажът кара жените посетители да се чувстват сигурни и удобни, някои го критикуват като дискриминационен. Много политици смятат, че подобно разделение не отразява съвременните права на индивидите, което може да създаде напрежение между посетителите. 

Към противоречията се добавя и въпросът за приемливостта на ЛГБТ+ общността на плажа. Въпреки че има много приобщаващи плажове в цяла Италия, някои членове на ЛГБТ+ общността смятат, че плажът El Pedocin не е приятелска дестинация за тях, поради традиционния подход към половата сегрегация. 

От една страна, местната традиция за защита на женското пространство се радва на подкрепа, а от друга страна критиците посочват необходимостта от модернизиране на подхода. 

Плажът остава символ на града 
Плажът е отворен през цялата година, но през лятото е най-посещаван. Всяка седмица от 7:30 до 20:00 часа, от юни до септември, плажът се посещава от около две хиляди души на ден, които идват тук, за да се къпят и правят слънчеви бани. Плажът се посещава и от съпрузи, които могат да се срещнат в морето в точката, която разделя мъжката и женската морска зона, където могат да разговарят и да продължат да се наслаждават самостоятелно на своята част от плажа. 

Така че "El Pedocin" не е просто плаж, а символ на културата и традицията на Триест. Въпреки че е изпълнен с противоречия, той представлява важна част от местната история и идентичност. 

Плажът привлича както туристи, така и местни жители и е жизненоважен за икономиката на региона, въпреки че местните власти са изправени пред предизвикателства при управлението на мястото, тъй като балансирането на традицията и модерното приобщаване става все по-важно. 

Но така или иначе, за "El Pedocin" дори бяха написани книги и беше заснет документален филм, който беше представен на фестивала в Кан. 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар