Земеделският министър Мирослав Найденов отрече да е разследван от ОЛАФ

Земеделският министър Мирослав Найденов отрече да е разследван от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) и нарече публикацията на в. "Сега" абсурдна, инсинуация и поръчкова.
Вчера изданието писа, че ОЛАФ го разследва за злоупотреба с евросредства. Проверката била заради предоставените през 2012 г. 50 000 лв. за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) във Facebook и Twitter и други 50 000 лв. за публикуване на информация във форуми в продължение на година.
Изданието твърди, че сигналът е получен на 28 август в Брюксел и разследването е по нареждане на генералния директор на ОЛАФ Джовани Кеслер.
Европейският съвет реши да отпусне на България допълнителни над 2 млн. евро по земеделските фондове и смятам, че това няма как да се случи, ако земеделският министър на една държава, който отговаря за тези средства, е разследван, коментира пред bTV Мирослав Найденов.
Според него информацията "абсолютно не отговаря на истината".
„Аз мисля, че в статията това се опровергава и от МВР, от АФКОС, и от ОЛАФ. Така че смятам, че това е поредната поръчка. За съжаление, надявам се, че журналистите разбират отговорността, която носят с подобни твърдения, а колко е всъщност абсурдна може да съдим по това, което се случи само преди няколко дена”, обясни още министърът, имайки предвид отпуснатите повече средства за земеделие.
"Това е новината. Всичко останало оставям на съвестта на тези, които са го написали", добави той, цитиран от "Фокус".
По думите му такива разследвания се правят от компетентните власти на съответната държава-членка, в случая в България това е АФКОС (дирекция в МВР за "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз" - бел.ред.).
Найденов разговарял късно снощи с ръководителката на АФКОС комисар Соня Клисарска, която категорично отрекла подобно твърдение.
Категорично не е възможно да не ми казват на мен, а още повече и на компетентния орган в България, смята министърът.
В статията пише, че миналия декември АФКОС е получила официално искане да изпрати подробна информация по случая с Найденов, както и копия от документите, свързани с него.
Имало е разследване по отношение на служители на Министерството на земеделието в ОЛАФ в месеците назад и те са били по сигнал на бившата директорка на Фонд „Земеделие” Калина Илиева”, обясни още министърът.
"Моят коментар е 100% потвърждение на информацията, която сме публикували. Найденов да я чете внимателно. Сбъркал е думите – не е инсинуация, а информация", каза за БГНЕС журналистът от в. "Сега" Светослав Терзиев. Той обясни, че стои зад информацията.
"Извършва се проверка за използване на средства не по предназначение на европейските фондове. Какво ще излезе от тази проверка, е друг въпрос, но в момента се събира информация. И преписката си продължава, така че какво отрича министърът, не мога да разбера", каза Терзиев.
По думите му, министърът като юридическо лице носи отговорност за използването на бюджетите и на европейските средства по предназначение. "Когато 50 000 лв. се дават без конкурс, за да се направи някой профил във Фейсбук или в Twitter – нещо, което става без пари, всяко дете го прави без пари, това може да предизвика въпроси. И по тези въпроси ОЛАФ иска отговор – нещата са много прости", коментира журналистът.
Информацията била написана, защото имало рецидив - според публикувана на сайта на Агенцията за обществени поръчки нова публична покана министерството ще плати за поддържане и развитие на Facebook страницата и Twitter акаунта нови 50 000 лв.
Терзиев обясни, че трябва да бъде предупреден онзи, който продължава, че извършва нещо нередно.
Какъв труд са положили двете пиарки, за да си отворят във Facebook и в Twitter страници, макар и на името на министерството, попита той.
"Става дума за едно разпиляване на пари и министърът би трябвало да следи парите да не се пилеят, а не да ни баламосва с това, че щели да дават още повече пари, за да ги пилеят и тях", добави той по повод твърдението на Найденов, че "това е инсинуация на вестника, която цели да отклони вниманието от хубавата новина, че на България й дават допълнително 2 милиарда евро по земеделските фондове."
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.