Здравеопазването е изпаднало в комерсиализъм

26 ноември 2011 00:01   1747 прочита


Изказване на министър Стефан Константинов

Системната грешка, която води до проблеми в здравеопазването, е неговото комерсиализиране и бюрократизиране. Това отчете като водещ фактор за зачестилите фатални случаи по лекарска вина здравният министър Стефан Константинов.

Ясно е, че здравната система стимулира порочни практики. Затова понякога реформите срещат яростна съпротива - защото статуквото започва да се харесва на някои хора, заяви пред бТВ здравният министър.

Здравната система е прекалено комерсиална, категоричен е Константинов. Става въпрос за клиничните пътеки, регламентираните и нерегламентираните плащания. Но когато има такива трагични случаи, трябва да посочим първо организационния проблем, а след това да търсим индивидуална вина, обясни той.

Причините за смъртта на 35-годишната родилка Надежда Узунова в АГ “Шейново” ще бъдат предадени от Съдебна медицина след седмица, каза Стефан Константинов. Той бе категоричен, че лекарите в “Шейново” не са искали пари за избор на екип от родилката, но са сгрешили, че не са я оставили в болницата.

Министърът добави, че разполага с предварителна информация по случая, но тъй като все още няма “нищо черно на бяло”, не желае да коментира.

"Несериозно е да се твърди, че жената не е искала да остане. Имало е време да напишат фактурата за запис на тоновете, което според мен е грешка и незаконно нещо (в други болници не се заплаща, защото е по клинична пътека), и в същото време е нямало време да се подпише жената, че отказва да остане в болницата. А болниците не могат да отказват приемане с мотива, че няма да получат пари. Плаща се всяко раждане на болниците и те не трябва да изпадат дотам, че да броят минутите преди раждането, за да приемат една родилка", каза още Константинов.

По думите му от новия директор на “Шейново” се очаква да разграничи интересите на хората от финансовите интереси на болницата. И отново добави, че санкциите за лечебните заведения трябва да бъдат увеличени.

“Засега глобите за лекарска грешка се плащат от цялата болница, защото става въпрос за колетктивна работа - един приема пациента, друг го лекува, трети го изписва... Проблемът обаче е, че глобите са прекалено малки. Както е сега - 1500 лева, те ще ги избият за няколко часа, но ако е 95 000 лева, доста ще се замислят", поясни Константинов.

"Приемам емоционалната реакция на близките за елементарна мъст. Но в никакъв случай не трябва да се допуска настройване на пациентите срещу лекари и срещу болници. Статистиката показва, че в страната всяка година при различни случаи умират между 5 и 7 родилки, но много пъти повече са родилките, които са върнати от ония свят благодарение на компетентна лекарска намеса", казва още д-р Константинов.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар