Започва да се работи по проблемите, свързани с качеството на българското мляко



До края на годината фермерите трябва да изпълнят изискванията на ЕС, ако искат да продават мляко. Сн.: БГНЕС
Още в началото на 2013 г. Агенцията по безопасност на храните започва да работи по проблемите, свързани с качеството на българското мляко, тъй като изтича гратисният период, в който страната ни е трябвало да приложи регламентите на Европейския съюз.
Това съобщи изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Йордан Войнов, цитиран от "Фокус".
„Изтича дерогацията за качеството на млякото, това е един много сериозен проблем. Има вероятност, ако не се изпълнят всички изисквания, една голяма част от млякото да излезе извън хранителната верига. Трябва да се впрегнат всички усилия, за да може в края на годината млякото, което се произвежда, да е по европейските стандарти", уточни Войнов.
През 2011 г. според официалните данни само около 50% от произвежданото мляко у нас отговаряше на европейските хигиенни и санитарни изисквания. Само количествата, отговарящи на европейските изисквания, обаче ще могат да се продават на пазара. Останалите животновъди трябва да преструктурират своите ферми и да покрият нормите, за да могат да предават млякото на мандрите.
Млечното говедовъдство в България бе в дерогационен период, който изтече на 31 декември 2011 г. През месец ноември 2011 г. обаче с пълно мнозинство държавите членки на ЕС приеха удължаването с още 2 години на срока за преструктуриране на млечните ферми в България и в Румъния. Така до края на 2013 г. всички млечни ферми от ІІ-ра и ІІІ-та група трябва да достигнат стандарта на ЕС за качество на суровото мляко, за да могат да го продават.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.