Започна гласуването на европейските избори

Старт даде Холандия. Днес гласуват и във Великобритания.
Избирателните секции в Холандия отвориха врати в 07.30 часа местно време (08.30 българско време). Кандидати за евродепутати са представители на повече от 10 партии, които се борят за 26 места в законодателния орган на ЕС.
Вотът в Холандия
Партията на свободата начело с депутата Герт Вилдерс, антиислямист и евроскептик, води в холандските проучвания наред с либералите на премиера Марк Рюте и центристите от "Демократи-66".
"Според мен е много важно да се гласува, защото лично аз вярвам в единна Европа", заяви пред АФП Маря Бейлевелд - 64-годишна чиновничка, гласувала първа на гарата в Хага. "Ако сте против Европа, значи грешно сте информирани", каза тя.
"Вярвам в Европа, но според мен Брюксел налага твърде много правила", коментира 63-годишната Маргрет де Йонге, пуснала бюлетина на път за работа.
Обединеното кралство ще избира днес 73-ма свои представители в Европарламента.
Евроизборите ще се проведат в рамките на четири дни в 28-те страни членки на ЕС. Според списание "Юръпиън войс" за 751 места в Европарламента се състезават общо 17 хиляди кандидати от 524 партии.Очакват се значителни успехи за евроскептичните и популистки партии.
Европейският парламент е единствената институция на ЕС, определена пряко от гражданите.
Утре предстои гласуването в Ирландия и Чехия. В събота Чехия продължава да гласува, а в процеса ще се включат Словакия, Малта и Латвия. Останалите държави от ЕС, сред които и България, ще определят своите евродепутати в неделя, 25 май.
Резултатите от изборите ще бъдат обявени не по-рано от 23.00 ч. централноевропейско време (полунощ в България) в неделя. Българските избиратели ще разпределят 17 мандата в новия ЕП.
Гласуването е задължително в Белгия, Люксембург, Кипър и Гърция. Гражданите на Чехия, Ирландия, Малта и Словакия нямат правото да гласуват в чужбина.
Първата, учредителна сесия на новоизбрания Европейски парламент, ще се състои на 1 юли в Страсбург. През юли ще има и втора пленарна сесия, на която се очаква да бъде гласуван новият председател на Европейската комисия - процедура, която ще бъде извършена за първи път в историята на ЕС.
По официални данни ЕП струва на гражданите на Общността по 3,10 евро на година. Тази сума включва разноските за преводи на 24-те официални езика в ЕС на трите работни места на ЕП - в Брюксел, Люксембург и Страсбург. За сравнение германският Бундестаг струва по 8,20 евро годишно на гражданите, френският парламент - по 8,10 евро, а британският - по 7,30 евро.
От 2009 до 2013 г. ЕП е бил разгледан от 1 393 526 посетители.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.