Зад пожарите в Амазония стои световният апетит за бразилско говеждо и бразилска соя

25 август 2019 09:33   4095 прочита
Снимка: БТА
Снимка: БТА


Снимка: БТА

Световен отзвук - Джонсън призова да не бъде повлияно на търговските сделки с Бразилия, Макрон иска мобилизация на всички сили

Зад пожарите в Амазония стои световният апетит за бразилско говеждо и бразилска генномодифицирана соя, отбелязва Франс прес, като цитира изследователи.

Интензивното отглеждане на говеда е основният фактор за обезлесяването на Амазония. Малко над 65 процента от обезлесените терени в Амазония днес са заети от пасища, казва Ромуло Батиста, специалист от Грийнпийс. Бразилия е първият износител в света на говеждо месо. През 2018 г. износът в тази насока достигна рекордните 1,64 милиона тона, според Асоциацията на бразилските износители на месо. Основните пазари на този износ са Китай, следван от Египет и от ЕС. Зад това първо място стои малко над 20 години впечатляващ растеж. Между 1997 г. и 2016 г. например страната умножи по 10 износа на говеждо месо. Пазарът е доминиран от три компании Джей Би Си (JBS), Минерва (Minerva) и Marfrig (Марфриг).

6,5 процента от обезлесените терени пък са поле за земеделски дейности. Бразилия е първи износител в света на соя пред САЩ. През миналата година страната изнесе рекордните 83,6 милиона тона соя, което е с 22,6 процента повече в сравнение с 2017 г., според данни на министерството на икономиката. Този рекорд се дължи основно на апетита на Китай, първи клиент на бразилската соя, която е до голяма степен генномодифицирана. Търговската война, която противопоставя Пекин на Вашингтон от близо година, принуди Китай да купува още повече от Бразилия, за да изхранва добитъка си. Износът на бразилска соя за Китай скочи с 30 процента миналата година.

Соята е една от основните култури, които подяждат амазонската гора. Но през 2006 г. в Бразилия влезе в сила мораториум и от тогава по-малко от 2 процента соя, засадена в Амазония, идва от обезлесени след 2008 г. зони, казва Батиста.

Европа е също клиент на бразилската соя, която служи основно за изхранване на добитъка, по-специално на свине и птици в индустриални ферми, уточнява Гринпийс.

Стотици нови горски пожари бушуват днес в Бразилия, сочат официални данни, цитирани от Франс прес.

Агенцията отбелязва, че това става в момент на засилване на международния натиск върху бразилския президент Жаир Болсонаро за потушаване на най-опустошителните пожари в Амазония през последните години. Съдбата на най-голямата тропическа гора на планетата се озова в центъра на дневния ред на срещата на върха на Г-7 в Биариц, Франция, през уикенда.

По последни данни от януари в Бразилия са били регистрирани 78 383 пожара - рекордно равнище от 2013 г. Повече от половината от огнищата са в Амазония. Около 1663 пожара са пламнали само в четвъртък и петък, сочат данни на бразилския Национален институт за космически изследвания.

Според експерти основна причина за тези природни бедствия е обезлесяването. В Бразилия освен това сега е сухият сезон, който ще продължи и през септември.

Вчера Болсонаро обяви, че ще разположи армията, за да се бори срещу пожарите и престъпността в Амазония.

Кадрите с горящия "бял дроб" на планетата развълнуваха целия свят, отбелязва Франс прес.

Бразилският министър на отбраната Фернандо Азеведо междувременно каза, че САЩ не оказват на страната му конкретна помощ в борбата с пожарите, въпреки общото обещание в тази насока, дадено от американския президент Доналд Тръмп на Болсонаро в телефонен разговор, предаде Ройтерс.

След това обаче не имало нови контакти между Съединените щати и Бразилия по въпроса, уточни Азеведо.

Тръмп и Болсонаро разговаряха по телефона вчера. Американският президент съобщи, че е казал на бразилския си колега, че е готов да му окаже помощ за справяне с пожарите в Амазония, ако е необходимо.

Британският премиер Борис Джонсън каза, че унищожаването на горите в Амазония не трябва да влияе на търговските сделки с Бразилия, предаде ДПА. Така той де факто влезе в противоречие със страни членки на ЕС, които намекнаха, че унищожаването на Амазония може да засегне търговските споразумения с Бразилия.

"Има всякакъв род хора, които ще намерят всякакво възможно извинение, за да се месят в търговията и да възпрепятстват търговските сделки и аз не искам да ставам свидетел на подобно нещо", каза Джонсън.

Коментарът както изглежда е отговор на френския президент Еманюел Макрон, който каза, че споразумението за свободна търговия на ЕС с Меркосур може да бъде засегнато. Въпреки това Джонсън се съгласи, че на срещата на върха на Г-7 трябва да бъде привлечено вниманието върху "трагедията, произтичаща от това което човечеството причинява на природата".

Френският президент Еманюел Макрон призова днес за "мобилизация на всички сили" в помощ на Бразилия и останалите страни, засегнати от горските пожари в Амазония, предаде Франс прес.

"Трябва да отговорим на зова на гората. . . в Амазония, наше общо благо. . . и ние трябва да действаме", призова Макрон в обръщение към французите преди началото на срещата на върха на Г-7 във френския атлантически курорт Биариц.

Той призова за инвестиране в повторното залесяване на пострадалите райони.

"Търговските напрежения са нещо лошо за всички", подчерта френският президент, цитиран от Ройтерс.

Той изрази надежда, че ще успее да убеди партньорите от Г-7 да спрат търговската война, която вече дестабилизира икономическия растеж в целия свят.

Освен търговската война между Съединените щати и Китай - двете най-големи икономики на планетата - президентът на САЩ се заканва на Европа и по-конкретно на Франция, като заплашва с мита френските вина в отговор на данъчното облагане на американските дигитални гиганти.

Голямата седморка трябва да помогне за решаване на кризите около Иран, в Сирия, Либия и Украйна, призова Макрон, цитиран от ТАСС.

Френският президент се обърна към активистите, които са се събрали в Страната на баските, за да протестират срещу срещата на върха на Г-7, "към спокойствие и съгласие", предаде Франс прес.

"Големите предизвикателства, които стоят пред всички нас" - като климата, борбата с неравенствата и несигурността - "ние ще се справим с тях само ако действаме заедно", подчерта Макрон.

Представителки на феминисткото протестно движение Фемен призоваха френския президент Еманюел Макрон да превърне темата за пожарите в Амазония в основен акцент на участието си в срещата на върха на Г-7 в Биариц, предаде ТАСС.

Протестното движение сравни пожарите в Амазония с пожара в катедралата Нотр Дам в Париж и припомни, че "когато горя Нотр Дам на крак се вдигна цяла Франция, а сега когато гори белият дроб на човечеството, трябва да се вдигне на крак целият свят".

Фемен, известно с разголените си протести, призова за реална кампания за осъждане на екологичната политика на бразилския президент Жаир Болсонаро.

Призивите на Фемен бяха отправени във Фейсбук, като към тях имаше снимка на полуоблечени девойки на фона на река Сена. На гърдите и ръцете дамите бяха написали лозунги, осъждащи бездействието на властите на Бразилия.

Бразилия има 44 0000 военнослужещи, базирани в северния амазонски район, които ще са на разположение в борбата с горските пожари. Бразилските власти могат да изпратят там още военни от другите части на страната. Това заяви Раул Ботельо, началникът на генералния щаб на бразилските въоръжени сили, предаде Ройтерс

Министърът на околната среда на Бразилия Рикардо Салес каза, че четири от деветте бразилски щата в Амазония, а именно Пара, Рондония, Рорайма и Токантинс, са поискали помощ за справяне с пожарите. Щатите Мато Гросо и Акри подготвяли подобно искане.

В безпрецедентната операция с участието на армията първо ще се включат 700 военни, предаде Асошиейтед прес. Те ще бъдат разположени в района около Порто Вельо, главния град на Рондония. Военните ще използват два самолета С-130 Херкулес, които могат да излеят 12 000 литра вода върху горящите гори.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар