Втора поредна седмица на спад за еврото



Европейската валута слезе най- ниско от ноември миналата година спрямо долара
Еврото регистрира най-големия си двуседмичен спад спрямо американския долар от ноември насам. Причина за понижението на единната валута е загрижеността, че икономиката на Еврозоната само прави опити да ускори растежа. Това предизвика разпродажба на съкровищни облигации, издадени от Гърция и Португалия, съобщи TV7.Валутата на 18-членната Еврозона поевтиня с 0,5% през изминалата работна седмица и приключи на ниво 1,3694 долара за евро. Това е втората поредна седмица, в която еврото губи спрямо американската валута, с което двуседмичният му спад спрямо долара достигна 1,3%, показват данни на "Блумбърг". Това е най-сериозното понижени на еврото от периода, приключващ на 8 ноември 2013 г.
Единната валута загуби позиции и спрямо японската йена. Понижението от 0,8% свали еврото до 139 йени, а малко преди това стойността му се срина до 138,78 йени за евро - ниво, невиждано от февруари 2012 г.
Възходът на японските пари се прояви и спрямо щатския долар, като йената отчете най-големия си ръст срещу долара спрямо 16-те основни валути. Японската валута се изстреля с 0,4% до 101,50, като преди това докосна нивото от 101,32 йени за долар.
Тласък на японските пари дадоха данните за икономиката на страната на изгряващото слънце, които показаха, че икономиката се е разширила с най-бързия си темп от 2011 г. насам.
През миналата седмица президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги сигнализира, че институцията е готова за допълнително стимулиране на икономиката на Еврозоната. Данните на европейската статистическа служба показаха, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Еврозоната е нараснал с 0,2% на тримесечна база в периода януари- март 2014 г.
Спрямо първото тримесечие на миналата година икономиката на валутния блок се е разширила с 0,9%, докато на целия Европейския съюз (ЕС) е нараснала с 1,4%. Българският БВП се повиши с 1,1% на годишна база през първите три месеца на 2014 г., стана ясно от експресните оценки на Националния статистически институт (НСИ). /БЛИЦ
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.