Всеки втори мигрант от Източна Европа работи в Германия срещу много ниско заплащане

13 февруари 2014 13:15   1 коментар   8761 прочита
Хората търсят по-добри условия на живот и реализация в Германия.Сн.: EPA/БГНЕС
Хората търсят по-добри условия на живот и реализация в Германия.Сн.: EPA/БГНЕС


Хората търсят по-добри условия на живот и реализация в Германия.Сн.: EPA/БГНЕС

Всеки втори мигрант от Източна Европа работи в Германия срещу много ниско заплащане, сочи статистиката на Агенцията по труда.

Лявата партия изтъква, че това е свидетелство за системна експлоатация, пише Дойче Веле.

По думите на представителката на партията Сабине Цимерман, дискриминацията, упражнявана от работодателите спрямо работниците от Източна Европа, съвсем не е рядко явление. Според данните на германския Синдикален съюз 1/3 от имигрантите получават минимално заплащане.

"Тези хора систематично биват ощетявани", казва Цимерман.

Според лявата депутатка водената напоследък дискусия за т.нар. "миграция по бедност" е неуместна, а страхът от масови злоупотреби със социалните услуги не е оправдан.

Дебатът трябва да се води по-скоро в друга посока, особено пък след оповестяването на резултатите от референдума в Швейцария, съгласно които в страната би трябвало да се въведат квоти за притока на чужденци.

"В Швейцария не е въведена минимална работна заплата, няма и гарантирани тарифни ставки. Това са проблемите, за които би трябвало да търсим решение и в Германия, а не дали имигрантите се възползват от социалната система", твърди Сабине Цимерман.

Признаването на квалификацията

Сабине Цимерман повдига и важния въпрос за признаването на дипломите на чуждите работници в Германия. В момента много от високо образованите имигранти не получават в Германия съответстващи на квалификацията им и добре платени работни места. Налага им се да карат такси, вместо да работят като лекари, например.

"Има национален закон за признаването на дипломите, но всяка федерална провинция има и свои специални закони, така че да се проникне в този правен лабиринт е много трудно", казва Цимерман.

Шестнайсетте федерални провинции имат правото самостоятелно да решават дали и как да признаят свидетелствата за квалификация на учители, възпитатели и инженери. Това създава проблеми, потвърждават и от Съвета на германските фондации за интеграция и миграция.

Възпитателите са най-добре

Председателката на Съвета на германските фондации за интеграция и миграция Кристине Лангенфелд посочва, че ако един учител се премести да живее от провинция Бавария в провинция Хесен например, той не е сигурен дали ще може да продължи да работи по специалността си.

По думите й, това е валидно и за инженерите. За възпитателите пък федералните провенции са се договорили за единни правила, които са записани и в съответното законодателство.

Федералните провинции планират и други подобрения - като въвеждането на единни правила в професиите, свързани със здравеопазването. Засега обаче регламентите са все още доста разнородни - в 5 от 16-те провинции дори изобщо няма закон, който да гарантира на пришълците, че могат да претендират за признаване на техните дипломи.

"Работим по въпроса", казват провинциалните власти.

източник: dnes.dir.bg

1 коментар
14 Февруари 2014 12:11 | razlogenin
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

дойчетата нема лабаво. проблемо си е в, предприемачите'' нашенските си, та турци, та сръбе та наполедак и шиптаре от косово земаа да са газди. оти тиа кога ги водеа грешни се напоплавиа докато ние се барахме миротворци и берем геелето на свето а не и за нас. си. та ако не земете или па земете малко немецо си плаща на предприамачо на сто процента по тарифи средно 20евро на час. е се ако предприемачо е оплескал работата оти има мйсторе за 5 и за 15 евро на час. но това зависи от лакомията и наглоста на нещенскио си.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар