Всеки ден 10 българи чуват страшната диагноза рак

Всеки ден 10 българи чуват диагнозата рак, сочат данните на Националния раков регистър. Медиците отчитат тревожна тенденция на увеличаване на онкоболните.
Рак на белия дроб, гърдата, дебелото черво, кожата и стомаха са локациите, които най-често засягат българите, съобщи БНР.
С най-голям относителен дял е ракът на белия дроб при мъжете – над 18% и ракът на млечната жлеза при жените – над 22 на сто.
Страната ни е на първо място в Европейския съюз по смъртност от злокачествени заболявания.
По повод Световния ден за борба с рака, който се отбелязва днес, в Специализираната болница по онкология ще бъде представен проект, по който лечебното заведение ще получи европейско финансиране за нова апаратура. Проектът е на обща стойност над 5,5 милиона лева, като освен доставка на високоспециализирани апарати, предвижда и разширяване и модернизиране на Клиниката по урология в най-голямата онкологична болница в страната.
В същото време стана ясно, че липса на финансиране блокира дейността на модерна лаборатория за лечение на мозъчни тумори.
Лекарите от болница "Св.Иван Рилски" алармираха, че досега по създадената програма за имунотерапия при пациенти със злокачествени мозъчни образувания, са получени само 300 хиляди лева, които са недостатъчни за нормалното функциониране на проекта.
"Универсална" ваксина ще бъде тествана върху хора
Регионалният университетски болничен център в Безансон, Франция, оповести, че през юни ще изпробва върху пациенти нова терапевтична противоракова ваксина, създадена от проф. Оливие Адотеви и проф. Кристоф Борг, съобщи сп. "Сианс е авнир", цитирано от БТА.
Ваксината ще бъде тествана за около 3-годишен период върху 54 пациенти, засегнати от белодробен рак. Ако резултатите от тестовете са удовлетворителни, ваксината вероятно ще намери приложение далеч извън ръмките на лечението на белодробен рак.
"Универсалността" й ще позволи да бъде използвана и в борбата срещу други видове рак.
"UCPVax е смятана за универсална, защото взема за мишена ензима теломераза, който прави раковите клетки безсмъртни и се среща при повечето видове рак", поясниха проф. Адотеви и проф. Борг.
Разработената от тях терапевтична ваксина активира лимфоцитите T CD34 - имунни клетки, които са ефикасни в борбата с тумора.
"Тази ваксина стимулира имунната система на пациента в борбата й с тумора", увери проф. Виржини Вестел от центъра в Безансон.
"Става въпрос за ваксина, която позволява да се опознае по-добре имунната система на пациента и да се подобри ефикасността на съществуващи терапии", отбеляза проф. Борг.
Противораковите терапевтични ваксини се ползват при имунотерапия - терапевтичен метод, който се изразява в това да се стимулира имунната защита на раково болни, за да се бори по-ефикасно с тумора и евентуалните му метастази.
Имунотерапията днес е сред най-обещаващите методи за борба с рака
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.