Война в небето: Руска камбана срещу US Хищник

08 февруари 2010 00:18   3395 прочита

Кремъл тества изтребител пето поколение, САЩ се надяват да използват военното чудо за оправдание на новите си F-22A

Русия извърши преди дни първите изпитания на своя изтребител 5-то поколение, който трябва да конкурира американските Ф-22 Raptor и все още намиращият се в период на тестове Ф-35. Полетът на новия самолет е продължил около 45 минути и е извършен от тест-пилота Сергей Богдан. Прототипът е изработен от Сухой и носи името ПАК-ФА Су Т-50. Американските конкуренти са произведени от Локхийд Мартин.

Повече от десет години светът чака от руската авиокосмическа индустрия да създаде изтребителя от пето поколение, който трябва да смени МиГ-29 и Су-27/Су-30, разработен преди повече от 25 години и превърнал се в аналог на самолетите Lockheed Martin F-22A Raptor и F-35 Lighting II Joint Strike Fighter \JSF|.

Премиерът Владимир Путин е един от най-запалените лобисти на проекта, разработван с пълна пара в Авиационно-производственото обединение в Комсомолск на Амур, КНААПО.

Вместо паника появата на новото руско чудо предизвиква дори нетърпение в мозъчния тръст на щатските ВВС − там отдавна се надяват да използват програмата на Кремъл като плашило, за да оправдаят доставките на новите F-22А и финансирането на програмата F-35. В Пентагона обаче трябва да изчакат с шампанското. По ирония на съдбата, като че ли ПАКФА не само удивително наподобява F22 Raptor, но вероятно ще извърви е същия мъчителен път на Хищника, чието въвеждане на въоръжение отне цели 15 г. − от началото на 90-те до 2005-а.

По всичко личи, че ПАК-ФА е изправен пред същата съдба. Прототипът направи първия си полет на 29 януари 2010-а, но забележките засега вгорчават триумфа: оказва се, както и при F-22А, че руският самолет 5то поколение има доста трески за дялане. Според експерти монтираният на самолета радар от конструкторското бюро НИИП е вариант на радара Ирбис-Е. Той има пасивна електронно-сканираща антенна решетка, ПФАР, с която е оборудван самолетът Су-35, а не активна електронно-сканираща антенна решетка, АФАР, както се изисква от условията на програмата. Двигателят е модернизиран вариант на използвания при Су-27 двигател АЛ-31Ф трета серия, а не разработката от следващото поколение АЛ-41Ф1. Дори и в авиониката няма много системи от ново поколение.

Генералният директор на компанията Сухой Михаил Погосян опита да успокои страстите с аргумента, че дори бордовите системи да не бъдат готови за първия полет на самолетапрототип, той ще бъде снабден с тях по-късно. Доколкото серийното производство обхваща период от 30 г. и още 30 срок на работа, при серийното производство двигателят и другите системи ще бъдат променени значително. И това е нормално, обяви Погосян.

Липсата на инвестиции е доста сериозна спънка пред новото руско авиочудо. Крещяща е нуждата от чуждестранни партньори с тлъсти банкови сметки. Русия, която в момента преживява най-тежката икономическа криза от хиперинфлацията през 90-те, просто няма необходимите ресурси, за да вкара отслабената военнопромишлена база в ХХI век. Провали се опитът на президента Дмитрий Медведев да привлече като партньор в програмата Бразилия, най-голямата страна в Южна Америка.

Така че според най-оптимистичните оценки, серийните самолети ПАК-ФА ще влязат във военновъздушните сили не по-рано от 2016 г., а чуждестранните купувачи ще ги получат доста по-късно.

Така че засега единствените в света изтребители от пето поколение, които са на въоръжение, си остават американските F-22А. При това американският Raptor ще бъде спрян от производство през 2011 г. и заменен с нов. Това явно изоставане от САЩ и очевидната имитация на американския оригинал не дават много аргументи на защитниците на руската техника. Засега Нощна камбана, първият руски самолет по технологията стелт, атакува американския Raptor. Ала по-вероятен шампион изглежда Хищника, който си има и наследник. А към битката за небето напира и друг силен играч − Япония готви през 2011-а тестови полет на своя собствен изтребител от 5-то поколение с работното име Мицубиши ATD-X. Авиовойната тепърва се ожесточава!

Абревиатурата на Т-50 означава Перспективен авиационен комплекс за фронтова авиация. Въпреки че все още не е влязла на въоръжение, бойната машина има и псевдоним - Нощна камбана. По информация от руските медии самолетът е свръхманеврен, може да лети по всяко време на денонощието, при всякакви метеорологични условия, снабден е със стелт системи, може да носи изключително голям ракетен товар. Машината има 16 точки за окачване на ракети, като половината от тях са разположени в корпуса. Руското министерство на отбраната планира да получи първия боеспособен ПАК-ФА през 2015 година. До този период Русия ще купува нови изтребители Су-35, които са от поколение 4++.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар