Внесоха проект за промяна на Изборния кодекс



След като предложи възстановяване на смъртното наказание, Кирил Гумнеров поиска да забрани и партиите. Сн.: БГНЕС
Независимите народни представители Кирил Гумнеров и Стоян Иванов са внесли проект за промяна на Изборния кодекс, която предвижда участието в изборите да се извършва само чрез Национални инициативни комитети. Проектозаконът задължава държавата да плаща за медийните участия на кандидатите.
Проектът за промяна е внесен в деловодството на Народното събрание на 4 март. Гумнеров и Иванов предлагат навсякъде в Изборния кодекс изразът „партии и коалиции от партии“ да бъде заменен с „национални инициативни комитети“. Двамата са записали в проекта си изрична забрана за участие на партиите на изборите: „Всички граждани, без разлика на партийна принадлежност, могат да участват в изборите за народни представители единствено чрез национални инициативни комитети или инициативни комитети на граждани.“
Идеята на Гумнеров и Иванов е Националните инициативни комитети да се регистрират в Централната избирателна комисия не по-късно от 50 дни преди датата на изборите и да предоставят списък с ЕГН и собственоръчни подписи на не по-малко от 7000 избиратели. Самите листи с кандидати да бъдат регистрирани също с подписи, чийто брой да зависи от големината на избирателния район – между 2400 и 5000.
Законопроектът е публикуван на сайта на Народното събрание.
Внесеният проектозакон предвижда комитетите да нямат право сами да финансират кампанията си в медиите, а вместо това Министерският съвет да регламентира по колко средства отпуска на кандидат и директно да ги плаща на „най-рейтинговите централни и местни, електронни и печатни медии“. Всяка друга агитация да бъде забранена, предвижда проектът.
Кирил Гумнеров и Стоян Иванов бяха избрани за народни представители през 2009 г. от листата на „Атака“. След като напуснаха групата на Волен Сидеров, те станаха независими депутати. Двамата станаха известни с екстравагантните си предложения – за отмяна на забраната за тютюнопушене, за връщане на смъртното наказание и за напускане на Европейския съюз. Гумнеров и Иванов основаха коалицията „Не на ЕС“.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.