Властта обсъжда на КСНС сигурността в държавата

Политически лидери коментираха очакванията си от днешния Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС), който се провежда при президента.
Росен Плевнелиев свика заседание на тема "Промени в геостратегическата среда за сигурност и произтичащите от това рискове и заплахи за националната сигурност". То бе дълго отлагано, въпреки настояването на БСП и ДПС заради бежанската криза.
На влизане в сградата на президенството някои политици говориха пред събралите се журналисти.
"Мисля, че знаете откога искаме да се случи това обсъждане. Темата с бежанците беше многократно обсъждана в Европа и България трябваше да бъде със своята позиция, не пост фактум да обсъжда какво са "решили началниците", заяви лидерът на БСП Михаил Миков, цитиран от БТА.
Той обаче не очаквал "нещо особено" от днешното заседание.
"Влизам на Съвета с очакване да си говорим за реалните проблеми пред националната сигурност, а не за хибридни войни и други измислени понятия", коментира лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
Той заяви, че най-голямото предизвикателство за националната сигурност са нелегалните вълни от имигранти, които заливат Европа. По думите му след мерките, които ще вземат някои от европейските страни, може и ние да се сдобием с огромно количество от тези "гости".
Според съпредседателя на Патриотичния фронт това, което разбуни духовете в сектора "Сигурност", също е проблем и предизвикателство пред националната сигурност. В отговор на въпрос знак за какво са полицейското неподчинение и протести в държавата, Каракачанов отговори, че са знак, че няма държавност.
"Когато имаш подобен засилен имиграционен натиск, когато на хиляда километра от двете страни на границата на България - и на изток, и в Близкия изток се водят военни конфликти, има заплахи от тероризъм, да си правиш експерименти със сектора "Сигурност" и то в последния момент, скрито-покрито, няма начин да не се предизвиква тази реакция", добави Каракачанов.
Според лидера на "Атака" Волен Сидеров пък днешният КСНС е закъснял. И допълни в типичния си стил:
"Сега президентът ходи на среща в Букурещ, върна се и много бързо свика такъв съвет. Явно американците са му казали, че трябва да свика съвет, където да се изложат доклади колко е лоша Русия".
Той подчерта, че ще изрази несъгласие с водената от управляващите геостратегическа линия, която била грешна.
"Преди известно време, премиерът се оплакваше, че руският газ е много скъп. Не можеш да наричаш Русия "агресивна държава" и да искаш газът да е евтин. Ако аз съм премиер, газът ще е по-евтин", добави Сидеров.
Министърът на отбраната Николай Ненчев пък коментира в отговор на въпрос дали е застрашен статутът му като министър от Реформаторския блок в правителството - по думите му това ще се реши в рамките на Блока.
"Нямам очаквания, имам отлична комуникация с колегите, започвам разговори в рамките на тази седмица с всички парламентарно представени сили, ще си говорим за програмата за развитие на отбранителните способности и за други закони, засягащи конкретно МО", добави той.
След КСНС при президента парламентарната комисия по вътрешна сигурност ще изслуша политическото и професионалното ръководство на МВР за полицейските протести от миналата седмица. На въпросите на народните представители се очаква да отговарят вътрешният министър Румяна Бъчварова, заместниците ѝ, както и главният секретар на МВР Георги Костов, предаде БНР.
Депутатите ще изискат актуална информация за последните решения на ръководството на МВР да оттегли предложенията за намаляване на привилегиите на служителите от ведомството.
Служителите на МВР се заканиха да протестират отново в четвъртък.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.