Властите в Япония погрешка обявиха изстрелването на севернокорейска ракета

10 април 2013 12:50   3791 прочита
Японските власти очакват Северна Корея да изстреля пробно ракета. Сн.: БГНЕС
Японските власти очакват Северна Корея да изстреля пробно ракета. Сн.: БГНЕС


Японските власти очакват Северна Корея да изстреля пробно ракета. Сн.: БГНЕС

Властите на японския град Йокохама погрешка обявиха изстрелването на севернокорейска ракета, предаде Франс прес. Съобщението беше качено прибързано в Twitter. После властите се извиниха за гафа.

Новината се появи в Twitter в 11,19 ч. местно време: "Разполагаме с информация, че ракета е била изстреляна от Северна Корея. Моля слушайте информациите по радиото и телевизията".

Всъщност се оказа, че съобщението е предварително подготвено в случай на действителен ракетен опит на Пхенян, но е било "изстреляно" погрешка вTwitter. Властите на Йокохама вече го изтриха, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

Япония е в състояние на тревога заради заплахите на Северна Корея. Японските власти очакват Северна Корея да изстреля пробно ракета, но някои южнокорейски медии обаче дори споменаха за нов ядрен опит.

КНДР е приключила зареждането с гориво на балистична ракета със среден обсег "Мусудан" и е готова да я изстреля всеки момент, съобщиха днес японските медии. Армията на Северна Корея ще нанесе удари по най-големите градове в Япония - Токио, Осака, Киото и др. в случай на избухването на война, твърди севернокорейският вестник „Нодон синмун”.

Заплахите на Северна Корея за възможно изстрелване на балистична ракети не бива да предизвикват паника, призова германският министър на отбраната Томас де Мезиер, цитиран от ИТАР-ТАСС. Не бива да доставяме на режима в КНДР удоволствието да види, че се тресем от страх, тъй като той точно това иска, каза министърът в интервю, публикувано днес във в. "Рейнише пост".

Разбира се, заплахата трябва да се приема сериозно, само че никой не знае какво всъщност иска Пхенян, отбеляза Де Мезиер.

Според министъра военният потенциал на КНДР не е такъв, какъвто го представят севернокорейските власти, но страната се явява ядрена държава. Трудно е да се каже към каква стратегия се придържа Пхенян, което прави ситуацията непредсказуема, а непредсказуемостта е изключителен проблем при наличие на ядрено въоръжение, подчерта Де Мезиер.

Германският външен министър Гидо Вестервеле акцентира върху конструктивната роля на Китай в конфликта между Северна и Южна Корея. "Никой не е заинтересован от ескалиране на напрежението. Трябва да се отбележи, че Китай също е много обезпокоен от създалата се ситуация", каза Вестервеле в интервю за днешния брой на в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар