Версии за влаковата катастрофа край Калояновец

13 юли 2014 11:00   5208 прочита
Влаковата катастрофа по пътя София-Варна стана в събота. Сн.: БГНЕС
Влаковата катастрофа по пътя София-Варна стана в събота. Сн.: БГНЕС


Влаковата катастрофа по пътя София-Варна стана в събота. Сн.: БГНЕС

Все още не е ясно какво е довело до тежката влакова катастрофа- висока скорост, управление от неопитен машинист или и двете причини заедно.

Транспортният министър Данаил Папазов заяви пред Нова телевизия в неделя, че засега няма определена твърда версия, а само предположения.

"Повечето специалисти обаче са категорични, че влакът се е движил с превишена скорост", изтъкна Данаил Папазов по повод железопътната катастрофа в Калояновец.

Той каза, че има вероятност инцидентът да е дело на човешка грешка:

„Всичко сочи към превишена скорост, навлизане в една от стрелките с по-висока скорост от допустимата за това място - 40 км. Това е най-новият път на НКЖИ, открит само преди 60 дни, с всички параметри на европейска железница. Няма никакви видими повреди по цялата контактна мрежа, по ЖП пътя.“

Все още не е ясно кой е управлявал локомотива по време на трагичния инцидент. „Машинистът е изключително опитен, помощник-машинистът само от няколко седмици има право да управлява влак под надзора и управлението на машиниста", посочи Папазов.

В момента се вади лентата от автоматичната система – ще стане ясно точно с колко км се е движил влакът преди инцидента. Там няма грешка – всичко е документирано.

Със 110 км/ч е летял влакът София-Варна при влизането в района на гара Калояновец, заяви пред БГНЕС шефът на НКЖИ Милчо Ламбрев.

По непотвърдени данни изглежда, че при катастрофата в събота следобяд композицията е била управлявана от ранения помощник-машинист, а не от загиналия машинист - 38-годишния Венко Тодоров от Пловдив.

Генералният директор на БДЖ Христиан Кръстев също допусна пред Нова телевизия, че катастрофата е заради превишена скорост. Той уточни, че не знае все още каква е причината за смъртта на машиниста, но допуска, че е възможно да е в резултат на травмите от инцидента.

На въпрос, дали е можело да стане още по-тежка катастрофа, заради намиращия се наблизо мост, той отговори положително: „Можело е да стане национална трагедия, ако локомотивът и вагоните са паднали в реката. Не ми се мисли, какво би станало тогава”.

По отношение на това, дали ще има обезщетения за пострадалите пътници, Кръстев посочи, че ще получат обезщетения. На въпроса в какъв размер ще бъдат те, той не успя да отговори, но уточни, че обезщетенията и правилата в БДЖ са строго регламентирани.

Генералният директорът на БДЖ посочи още, че щетите за холдинга възлизат на около 2 млн. лева. Ще бъдат бракувани локомотивът и два от вагоните. Кръстев обясни, че работата по възстановяване на движението в засегнатия район не е прекъсвана цяла нощ и има вариант до края на днешния ден, то да бъде пуснато.

Влаковата катастрофа стана в събота следобед. При нея загина един машинист, а 14 души бяха ранени.

източник: dnes.dir.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар