Васил Велев: Нарушиха се няколко текста на Конституцията с промените в Закона за публичност на имуществото

02 април 2013 14:00   3896 прочита


С промените в Закона за публичност на имуществото на лица заемащи висши длъжности се нарушиха няколко текста на Конституцията. Това заяви пред bTV председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. УС и Контролните съвети на синдикати и работодателите също трябва да декларират имуществото си. Тристранният съвет е консултативен орган и не се разпределят държавни ресурси. На всичко отгоре законът няма никакви мотиви и беше приет в разрез с утвърдената практика, което не знам дали е резултат от глупост или зла умисъл, каза Велев. Така той обясни излизането вчера на работодателите от Тристранката.

Както БЛИЦ съобщи, на провелата се вчера среща в БТПП четирите национално представителни работодателски организации взеха решение да се подготви декларация до председателя на Тристранката, с която да се обяви, че напускат съвета поради несъгласие с противоконституционните промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор.

Бизнесът получи подкрепата и от синдикатите. Законът е противоконституционен и представлява една глупост, отсече и президентът на КНСБ Пламен Димитров. Това е поръчка, за да се каже „вижте какви мръсници се събират там, в НСТС и решават какво да правят“. Димитров обаче уточни, че ще декларират доходите си като синдикални лидери. Велев припомни, че са отправени искания към президента Росен Плевнелиев да наложи вето върху промените, но той не се е вслушал в призивите. Ние няма да обжалваме решението на правителството по социалния пакет и няма да застрашим подобни мерки, заяви Велев. Четирите работодателски организации представляват 90% от бизнеса именно ние даваме заплати и пълним кацата, а чиновниците бъркат в нея, за да разпределят средствата, каза шефът на Асоциацията на индустриалния капитал. Той каза, че ще поиска от омбудсмана Константин Пенчев да сезира Конституционния съд за отмяна на спорните промени.

Пламен Димитров заяви, че социалните мерки на служебния кабинет трябва да се разширят към всички групи, които са на минимални доходи – обезщетения, пенсии и минимална работна заплата.

6,5 млн. лв. струва подпомагането на работещите бедни с 50 лв. за сметка на парите за програмите за осигуряване на заетост. 350 000 пенсионери получават минимална пенсия от 150 лв., които също трябва да получат по 50 лв. еднократна помощ, каза президентът на КНСБ.

Днес Националният съвет за тристранно сътрудничество трябва да одобри пакета от спешни мерки за подкрепа на най-бедните, който ще бъде финансиран с 41 милиона лева, отпуснати от правителството.

В заседанието ще участват само представителите на държавата и синдикатите.

Очаква се на заседанието да бъдат предложени еднократни добавки в размер на 50 лева за семействата на деца с увреждания и за майките, които използват втората година от майчинството си, добавки за хората, които не са получили помощ за отопление през миналата зима, както и насочване на около 21 милиона лева към програми за заетост.

източник: blitz.bg

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар