В Украйна има 40% повече милионери: къде живеят богатите

06 май 2025 00:14   665 прочита


Ръководителят на Държавната данъчна служба Руслан Кравченко говори за декларирането на доходите на украинците, платените данъци и броя на милионерите до края на 2024 г. Според данъчните власти броят на милионерите се е увеличил с 6,6 хиляди души. Освен това, половината от всички доходи се получават в Киев.
 
Милионерите в Украйна са обсъдени в статията на Кравченко, която се появи в Telegram канала следобед на 5 май, пише Glasnews.bg.

Кравченко обяви завършването на процеса по деклариране на доходите, получени от гражданите през 2024 г. Данъчните власти установиха, че 170 хиляди души са декларирали доходите си. Сред тях са открити 17 хиляди души (10%), които са спечелили повече от 1 милион UAH през годината. Това число е с 6,6 хиляди повече, отколкото през 2023 г. Изчисленията показват, че броят на богатите хора се е увеличил с 39%.

Длъжностното лице също така съобщи общата сума на декларираните доходи на украинците - 326 милиарда гривни. Това число е три пъти повече, отколкото през 2023 г. (110 милиарда гривни). От декларираната сума 253 милиона UAH (тоест две трети) са парите на милионери. Бележката на Кравченко изброява 4-те региона, където хората са печелили най-много пари през 2023 г.:

Киев - 156 милиарда гривни (тоест почти половината от всички декларирани доходи);
Днепропетровска област - 30 милиарда гривни;
Лвовска област - 18,2 милиона гривни;
Киевска област - 17,5 милиона гривни.

Посочва се, че сред милионерите на Киев има един гражданин, който е платил най-голяма сума данък върху доходите (данък върху доходите на физическите лица и военен данък) - 4,6 милиарда гривни. В същото време данъците върху доходите на милионерите възлизат на 8,7 милиона гривни, пише Кравченко.

В статията се казва още, че украинците са получили най-големи доходи в чужбина, от наследство и от продажба на имущество. Инвестициите са на четвърто място.

Трябва да се отбележи, че на 5 май Forbes Ukraine съобщи за промени в данъците в Украйна поради препоръки от Международния валутен фонд. Както се оказва, МВФ предлага да попълни бюджета за 2026 г. чрез промени в данъчната система: увеличение на данъка върху добавената стойност и въвеждане на прогресивна скала на данъка върху доходите на физическите лица (ДДФЛ). Според предложението на фонда, вместо същия данък върху доходите на физическите лица от 18%, хората ще плащат различни суми в зависимост от доходите си.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар