В България качеството на живот е по-лошо, отколкото икономическите показатели предполагат



България не успява да се доближи в развитието си до останалите страни - членки на ЕС, изпреварва единствено Румъния, но по някои от измерителите е по-назад дори от страни кандидатки. Това показва т. нар. “Индекс на настигането”, който отчита нивото на сближаване между страните в Евросъюза и водещите преговори за присъединяване.
Индексът сравнява страните по различни параметри, обобщени в четири показателя - “качество на живот”, “демокрация”, “икономика” и “управление”. Той поставя България на 28-мо място с 34 точки сред всичките 35 държави. Начело са Люксембург, Дания и Швеция, събрали по равен брой точки - 71. В дъното на класацията е Босна и Херцеговина с 21 точки.
За България индексът на настигането показва, че страната има по-лошо качество на живот, отколкото икономическите показатели предполагат, посочи Ася Кавръкова от институт “Отворено общество”, откъдето са авторите на изследването, цитирана от “Медиапул”. По думите й индексът очертава нова разделителна линия в Европа от северозапад към югоизток през Виена.
България се представя най-добре в категорията “икономика”, където е събрала 38 точки, колкото и Румъния. Това обаче не й помага да мине напред в класацията и успява да изпревари само Турция, Сърбия, Черна гора, Македония, Босна и Херцеговина и Албания. Оценката за качеството на управлението на страната е 35 точки, което я поставя на 28-мо място. Също на 28-ма позиция България се нарежда по демокрация, а по качество на живот - на 30-то.
Ето как се класираха градовете:
1. София - 60 т.
2. Бургас - 57т.
3. Благоевград - 55, 5т.
4. Варна - 55т.
5. Пловдив - 54т.
6. Стара Загора - 49. 5т.
Габрово - 49. 5т.
8. Плевен - 48. 5т.
Велико Търново - 48. 5т.
10. Кюстендил - 47. 5т.
11. Русе - 47т.
12. Ловеч - 46. 5т.
Разград - 46. 5т.
14. Смолян - 44. 5т.
15. Ямбол - 42т.
16. Хасково - 41. 5т.
17. Враца - 40. 5т.
Шумен - 40. 5т.
19. Пазарджик - 39т.
20. Добрич - 38. 5т.
21. Търговище - 37. 5т.
22. Сливен - 36т.
23. Перник - 35. 5т.
Силистра - 35. 5т.
25. Кърджали - 35т.
26. Видин - 34т.
27. Монтана - 33. 5т.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.